Současně bude na festivalu uvedena i přehlídka jeho filmů, v níž bude symbolicky promítnuta také jeho školní práce Guernica. Ta získala cenu na festivalu vysokých filmových škol sdružených v organizaci CILECT,  na nějž se Fresh Films Fest pokouší navázat, což v hned úvodu zmínil ředitel festivalu Martin Pošta.

Marhoul vzpomíná

CILECT se v 70. a 80. letech střídal s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, který se konal ob rok. Zavzpomínal na něj režisér Mazaného Filipa Václav Marhoul: "V roce 1981 jsem se staral o zahraniční delegace a o dva roky později jsem přepravoval Filmové vteřiny. Protože jsem starý archivář a sysel, mám je doma. Než jsem je předal pořadatelům, promítl jsem si je. Dýchl z nich na mne velký sentiment, byl to studentský festival, který se nedá s ničím srovnat, snad jen náladou s Letní filmovou školu v Uherském Hradišti, ta ale není na studentské platformě. Uvědomil jsem si ale, že pro organizátory bude těžké převzít štafetový kolík, který dávno někomu vypadl z ruky."

Pomohlo ministerstvo kultury i město

Martin Pošta však zůstává optimistou: Žene nás entuziasmus." Je také spokojen, že státní organizace měly pro ideu pochopení: "Došlo jim, že na začátek potřebujeme kopanec, který nás nastartuje." Podíleli se na pokrytí nákladů, protože vznikajíc festival podle Pošty jen obtížně hledá sponzory: "Rozpočet včetně barterů, které se ovšem těžko vyčíslují, činí kolem 10 miliónů korun, čistý rozpočet je 6 miliónů a na ty z 60 procent pokrývají státní organizace. Přispělo nám ministerstvo kultury, město Karlovy Vary i státní fond kinematografie."

Souteží 25 filmů

Jádrem Fresh Film Festu je soutěž, ve které je zařazeno na 25 filmů z 21 filmových škol, u vedl programový ředitel Jan Stehlík a pokračoval:. "Bohužel se nám nepřihlásilo dost animovaných a dokumentárních filmů, tak jsme pro letošek tyto sekce zrušili." Oceněny budou tři filmy, autor vítězného dostane 2000 eur a 21 rolí 35 mm filmu.

V pětičlenné mezinárodní porotě zasedne i režisér Mistrů Marek Najbrt. "Teprve teď zjišťuji, jak velký rozměr festival má. Těším se hlavně na filmy, doufám že jich uvidím co nejvíc, a to i těchto mimosoutěžních," řekl v narážce na vzpomínky Václava Marhoula a Tomáše Vorla, že skoro žádné filmy na CILECTu neviděli.

Mimosoutěžní program

V samostatných blocích se představí také filmové školy včetně FAMU a uvedeny budou i další debuty slavných režisérů. V kategorii Panorama jsou zařazeny vedle dokumentů a animovaných snímků i filmy, které nemohou soutěžit, protože školy, kde studují jejich režiséři, nejsou členy CILECTu.

"Rozdělili jsme je do několika kategorií, jako jsou Láska, Experimenty a mystifikace či Hrdina a antihrdina, aby si diváci mohli vybrat. Nesnažíme se být jen festivalem pro studenty," řekl Stehlík.

 Nejlepší snímky se představí v kině Aero a vybraných krajských kinech,