Proč byl festival letos rozvržen do rekordních šesti týdnů?

Důvod byl pragmatický. Původně jsme během léta pořádali tři festivaly, kromě hlavního i klavírní a varhanní. Přišlo nám to už zbytečně rozdrobené a pro návštěvníka nepřehledné, tak jsme všechny spojili do jednoho. Je to užitečnější pro nás i pro posluchače.

Na zahajovacím koncertu byl prý přítomen pravnuk skladatele Antonína Dvořáka...

Je to tak, kromě Čajkovského s Pavlem Šporclem tam zazněla i Dvořákova Novosvětská symfonie. O tom, že byl přítomen skladatelův pravnuk ing. Antonín Dvořák, jsem se dozvěděl až později, když mi od něho přišel krásný dopis. Vylíčil v něm, jak moc ho provedení díla ze strany mladých muzikantů z Pražské komorní filharmonie nadchlo.

Festival přináší řadu koncertů v exteriérech jako je II. zámecké nádvoří, nádvoří u Jízdárny nebo pivovarská zahrada. Není to kvůli počasí příliš riskantní?

Máte pravdu, těch koncertů bude hodně, ať už tzv. Barokní noci s Vivaldim, koncerty Jamese Morrisona s Big Bandem Gustava Broma, Čechomoru nebo na závěr České filharmonie. Za náma je již koncert Jana Spáleného. My si ale věříme, protože za ta léta pořádání festivalu se jen málokdy stalo, že byl koncert úplně zrušen. Počasí k nám bývá milosrdné. Většinu akcí je navíc možné přesunout do Jízdárny.

Ještě na jaře jste v programu slibovali, že se chystá jedinečný projekt - uvedení Dvořákovy Rusalky s Evou Urbanovou a s orchestrem Národního divadla. Co tomu zabránilo?

Mělo jít o dvojí provedení v zámecké zahradě, a to v těsné technické spolupráci s Českou televizí. Přípravy probíhaly bezmála půldruhého roku. Jenže koncem letošního května přišla ČT s tím, že nemá dostatek peněz, a musí z projektu odstoupit. Mrzí nás to, bez ní se Rusalka realizovat nedala.

Do jaké míry je vaše publikum spíše místní, anebo "přespolní"?

Samozřejmě že větší část jsou návštěvníci z jiných krajů a z blízkého zahraničí. Každým rokem naším festivalem projde téměř osmnáct tisíc posluchačů. Vzhledem k počtu obyvatel Českého Krumlova je jasné, že většina publika je odjinud.