Tipy Kateřiny Závodové

Čtu: Zaujal mě román britského romanopisce indického původu Salmana Rushdieho Děti půlnoci. Jinak mám ale rozečtených dalších třicet knížek.

Poslouchám: Mám ráda jazz, ale poslouchám i jiné žánry. Teď nedávno jsem byla na výborném koncertě skupiny Půlnoční Marie. Dlouho jsem je neslyšela, a nejen proto mě atmosféra doslova nadchla.

Viděla jsem: V pražském Domě U Kamenného zvonu jsem navštívila přehlídku Other Times - Současné britské umění, která potrvá do poloviny srpna. Z výstavy mám smíšené pocity, ale bylo jistě velice zajímavé to vidět. Nejvíc mě zaujaly figurální fotografie.

Internet: Internet používám jen jako zdroj informací.

Joe Satriani: Is There Love In Space?

Joe Satriani, jeden z nejuznávanějších rockových kytaristů dneška, nahrál další veledílo. Jak bývá jeho zvykem, party kytarové, baskytarové, klávesové, vokální a také hru na foukací harmoniku si zařídil sám. Na bicí mu sekunduje Jeff Campitelli, na baskytaru Matt Bissonette a do studia přišlo i několik další hostů.

Deska je to ryze rocková, uhání kupředu, Satriani na ní exceluje, ovšem neomezuje se jenom na akvilibristivcká sóla, jak bývá v rockovém ranku zvykem. Vystavěl skladby, které mají začátek, průběh a konec. Vše na sebe navazuje a mistr kytarista si s chutí zahrál i obyčejné beglajty. Přestože je to převážně instrumentální album, dobře se poslouchá.

Sony Music/Bonton, 58:12

Ladislav Ballek: Pomocník

Příběh z poválečných let z jihoslovenského města Palánku znovu připomene sílu živočišné touhy, kterou projevuje řeznický pomocník Valouš Lančarič v rodině Stěfana Riečana. Jsou jí prostoupeny i jeho žena a dcera Eva.

Společnost ještě zmatená válečnými roky se pomalu dává dohromady. Každý se snaží projevit, co v sobě má. A pojednou se řezníický mistr Riečan dostává na druhou kolej nejen v krámu, ale i doma, dokonce v ložnici. Významný slovenský spisovatel, který žije poslední čtyři roky v Praze jako velvyslanec Slovenska, se tak připomíná jedním ze svých nejznámějších románů.

Motto, překlad Gustav Hajčík, 422 stran Jana Červenková: Pozdní láska

Láska je bezpochyby nejotřelejším uměleckým námětem; málokdy se ale umění zabývá láskou mezi lidmi "zralejšího věku". Právě takový vztah popisuje nová, prý autobiograficky inspirovaná kniha Jany Červenkové s výmluvným názvem Pozdní láska.

Rozhodně přitom nejde o idylku z domova důchodců. Vypravěčka Ivana i její mnohem starší a navíc ženatý partner Jindřich prožívají lásku se všemi nutnými potížemi, nejistotami, vášní, něhou, žárlivostí, porozuměním a také s lehkým ironickým nadhledem, který pomáhá překonat i těžkou nemoc. Jakoby mimochodem román zároveň zachycuje i proměny české společnosti v posledních dvaceti letech.

Atlantis, 207 stran