"Asi před dvěma lety jsem cítil, že mě natáčení reklam už nedává to, co dřív. Šel jsem za svým sousedem, někdejším Čechoameričanem a překladatelem Jirkou Popelem, a dohodli jsme se, že napíšeme scénář k filmu z prostředí fotbalových fanoušků," vysvětlil novinářům Sluka

Za námět si zvolil životy kamarádů a souputníků z fotbalu, od šesti let totiž chodí sledovat tuto nejpopulárnější hru planety na domácí stadióny. Sluka je sparťan, a proto umístil svůj příběh mezi fanoušky Sparty, mezi takzvané tvrdé jádro, kterým se říká ultras.

Nejen fotbalové násilí

Sluka nechtěl natáčet jenom o násilí kolem fotbalu: "Fanoušci se medializují vždy, když dojde k nějakému incidentu, když někde strhnou plot. Ale jinak toho o nich lidé příliš nevědí. Třeba hospodské rvačky jsou mnohem rizikovější."

Sluka si stojí za tím, že Non Plus Ultras není o násilí a o bitkách na fotbale. "Kdo to čeká, odejde z kina asi zklamaný. Chtěli jsme vyprávět spíše o tom, jací lidé chodí na fotbal, jak žijou, jak se k sobě chovají v partě a jaké zažívají lásky," dodal. Film už pustil i některým vyhlášených českým hooligans. Prý byli spokojeni.

Přesto ve filmu mohou diváci čekat i jednu pořádně ostrou pranici mezi sparťanskými a ostravskými hooligans, která propukne přímo na stadiónu v Ostravě. Tahle scéna si vyžádala tisíc komparsistů, složených většinou z autentických fanoušků ostravského Baníku. Herce a filmový štáb chránila padesátka boxerů a kaskadérů, kteří byli rozpuštěni v davu.

Mezi herci je Krajčo a Novotný

Vůdce baníkovců si zahrál Richard Krajčo. "Chvíli to vypadalo, že polovina z baníkovců přijede do Prahy, aby nám to osobně rozmluvili," smál se Sluka.

Bejčáka, hlavouna malé skupiny pražských fanoušků z filmu, si naopak zahrál sparťan a herec David Novotný, jehož byste mezi řadami pražských Ultras v realitě hledali jen těžko. "Užiju si to na stadiónu, ale jsem raději na trávníku, než v hledišti. Jsem fanoušek, ale nemám rád takový ten vyostřený klubismus," vysvětlil.

Zima byl málem zbit

Na druhou stranu byl jeden z hereckých představitelů Karel Zima podle svých slov při natáčení málem zbit. "Šel jsem kolem stadiónu Sparty a měl jsem na sobě dres anglického West Hamu. Sklonil jsem se, abych si zavázal tkaničku. A najednou mě někdo chytí pod krkem a ptá se, komu fandíš, vole. A já říká, komu fandíš ty, řekni první. Nejdřív ty. Ne, nejdřív ty. On na to, že Spartě. Říkám, já taky. A když pochopil, že patřím k filmařům, nechal mě," vyprávěl svou historku Zima.

Tvůrci si podle svých slov dávali hodně záležet, aby ve filmu zachytili slovník divokých fanoušků. "Scenáristovi jsem napsal pět archů plných hlášek, jaké na fotbale zaslechnete. A on z nich použil tak pětinu," dodal Sluka.

Hlaváčová zažila dva šoky

V roli matky hlavouna skupiny fanoušků z filmu se objevila Jana Hlaváčová: "Když za mnou přišli, prožila jsem dva šoky. Jednak z toho, jak měli vše promyšlené a jak byli připravení. Druhý šok nastal, když jsem si přečetla scénář. Ale nakonec jsem souhlasila. Pokud to uvidí ženy, matky, které mají takové syny a nic o nich nevědí, může to být impuls k tomu, aby se o ně začali více zajímat," vysvětlila Hlaváčová, jejíž postava ve filmu o fotbale nic neví. Během příběhu se například dozví, co to znamená "plichta".

Ve filmu se objeví i Oldřich Kaiser a Jiří Lábus, které Sluka znal od dětství: "Dlouho jsem za nimi chodil s tím, že bych je chtěl obsadit do svého filmu. A nakonec se to podařilo."