Největší ospalce, kteří si léta stěžují na Kavčích horách na to, že klub se vysílá moc pozdě, získaná půlhodinka sice nespasí, ale po tolika marných prosbách určitě potěšila.

Aniž o to veřejnoprávní televize usilovala, podařilo se jí vytvořit zajímavou alternativu pořadům na Nově a Primě - a také svému "většinovému" programu ČT 1.

Minulý týden tak mohli diváci volit najednou mezi třemi hranými kusy, "dvojkou" Spielbergových Čelistí na Nově, francouzským krimiseriálem Julie Lescautová na Primě a - americko-britským snímkem Přízračný svět na ČT 2, na který by jinak museli čekat až po desáté večer. Dnes Nova nabízí německou sci-fi a Prima opět krimi, utéct se dá k americké komedii Bouchači a bouchačky na ČT 2 vysílané v cyklu Americké nezávislé léto.

Situace, že by filmový klub začínal už ve 20 hodin, a stal se tak přímočarou alternativou "většinových" programů, se asi nedočkáme. Řada filmů totiž obsahuje scény s násilím nebo sexuální tematikou a ČT je nesmí vysílat mezi 6. a 22. hodinou.

Klub je pro ČT prioritou

Kdyby se však klub natrvalo usídlil alespoň kolem 21. hodiny, televize by potěšila jednu ze svých "menšin", pro které ze zákona vysílá, a možná dokonce i zjistila, že dosud celkem opomíjené publikum se rozrůstá.

ČT se k tomu zatím odmítá vyjádřit, protože podzimní programové schéma teprve připravuje. "Ale je pravda, že se na základě divácké odezvy pozdními časy Filmového klubu zabýváme," odpověděl mluvčí ČT Martin Krafl. Filmovým klubům (ČT vysílá ještě čtvrteční, zhruba ve stejnou dobu jako v pondělí, a nedělní, zvaný noční) se začala věnovat nová programová ředitelka Eva Vrtišková: "Klubové filmy jsou přesně tou oblastí, kterou považuji za prioritu. Důležité je, aby je ČT vysílala a aby to bylo v dobrých časech."

To zní slibně. Přinejmenším se dá spolehnout na to, že kluby televize nezruší. O tom, co je to dobrý čas, se ale nejspíš ještě debatuje.