První den mu vévodili švédská skupina Deathstars a britští Asking Alexandria. Obě formace vystoupily na pódiu pojmenovaném Rock for People Stage a dorazilo na ně na sedm tisíc diváků. Hlavní divácký nápor však pořadatelé očekávají v pátek odpoledne a večer, kdy jsou na programu koncerty hlavních hvězd letošního festivalu, amerických kapel Faith No More a Limp Bizkit.

Industriálně-metaloví Deathstars jsou přesvědčivější v klubu než na velkém pódiu. V Hradci Králové působil jejich set nevýrazně, hudební nápady a aranžérské fígle skladeb se rozvolňovaly v prostoru a v dobré formě nebyl ani zpěvák Andreas Bergh, který více než hororového frontmana, jak se zarputile snaží prezentovat, připomíná unaveného pána v letech.

Areál zdobí i legendární autobus double decker.

Areál zdobí i legendární autobus double decker.

FOTO: Jaroslav Špulák, Právo

Asking Alexandria zase chtěli české fanoušky přesvědčit, že nový zpěvák Denis Stoff spolehlivě nahradí populárního Dannyho Worsnopa, který ze sestavy odešel a  – mimochodem – vystoupí na Rock for People v pátek se svou vlastní kapelou We Are Harlot. Stoff to pravděpodobně postupně zvládne, metalcore, který kapela prezentuje, ctí a na pódiu se snaží. Až na svou stranu získá většinu fanoušků, bude vyhráno. Budoucnost prostě ve své roli má, stejně jako agresivní styl celé kapely.

První den se na Rock for People představili i britští The Feud a Shoshin, kteří na festivalu vystoupí ještě v pátek, respektive v sobotu a jako jedni z mála odehrají na jedné akci po dvou vystoupeních. Českou scénu ve čtvrtek zastupovali například Pipes and pints, Status Praesents nebo Skyline.

Pódium je v centru

„Rozhodli jsme se letos areál trochu přeskupit. Přišlo nám nesprávné, že jedno z hlavních pódií bylo v minulých letech mimo centrum festivalu, a tak jsme ho umístili tam, kde byl vchod, zatímco ten jsme přesunuli na místo, od kterého nedaleko bylo v minulosti pódium. S uspořádáním areálu jsme si letos docela pohráli, stejně jako s programem,“ řekl Právu za pořádající Amebu Production Petr Fořt.

Pro jednu scénu vyrábějí elektrický proud návštěvníci festivalu jízdou na kole.

Pro jednu scénu vyrábějí elektrický proud návštěvníci festivalu jízdou na kole.

FOTO: Jaroslav Špulák, Právo

A Rock for People letos opravdu hravý je. Symbo+Pedal Stage je scéna, pro kterou vyrábějí elektrický proud návštěvníci festivalu tím, že šlapou v její blízkosti na kolech, v Petrof Zone je zase umístěn klavír světové značky, na který hrají přes den vybraní hudebníci a večer mohou i návštěvníci festivalu. Pořadatelé vzhledem k očekávanému teplému počasí umístili do areálu bazén, tradiční jsou odpočinkové zóny i bary a nechybějí samozřejmě scény, u nichž nepřetržitě pulsuje reprodukovaná hudba.

Na klavír ve čtvrtek na Rock for People hrála i Markéta Husková.

Na klavír ve čtvrtek na Rock for People hrála i Markéta Husková.

FOTO: Jaroslav Špulák

„Přijeli jsme hlavně na Faith No More a Limp Bizkit,“ shrnul nicméně očekávání většiny návštěvníku letošního Rock for People Jan Soukeník z Brna. Kromě nich se v pátek představí i američtí Hollywood Undead, kanadští There Days Grace nebo naši Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa, Záviš a další. Festival potrvá až do noci ze soboty na neděli.