Hlavní obsah

George Clooney se vydal do Země zítřka

Právo, Věra Míšková

Herec, producent a režisér George Clooney hraje hlavní roli v dobrodružné sci-fi Země zítřka, která vstoupí již za týden do českých kin a mohla by bavit celou rodinu. Clooneyho partnerkou je totiž dospívající dívka.

Foto: Falcon

Země zítřka...

Článek

Frank byl kdysi v dětství považován za génia. Dnes je z něj zklamaný vynálezce, rozčarovaný světem, v němž žije. Naopak Casey je chytrá, optimistická a vědecky zvídavá puberťačka. Tato dvojice se společně vydává na nebezpečnou misi s cílem odhalit tajemství záhadného místa, ztraceného kdesi v čase a prostoru a známého pouze pod názvem Země zítřka.

Disney a jeho svět

Původ filmu hledejme už v roce 1955, kdy Walt Disney vytvořil pro svůj Disneyland stejnojmennou atrakci. V té době si Američané svou budoucnost představovali velmi optimisticky. Časem se však tyto vize začaly postupně zhoršovat.

Právě tento posun zaujal scenáristu a producenta Damona Lindelofa. A když se náhodou doslechl o krabici, uložené v Disneyho ateliérech, byl nadšený: tajemná krabice obsahovala fascinující modely a plány, fotografie a dopisy, které souvisely se zrodem Země zítřka a se Světovou výstavou z roku 1964.

Foto: Falcon

George Clooney v novém filmu Země zítřka

„Začal jsem si představovat, že obsah téhle krabice je vodítkem k odhalení tajemství, která nikdo nezná. Ale pokud tomu tak bylo, o jaká tajemství by šlo? Tou nejlogičtější odpovědí bylo, že kdesi existuje místo, zvané Země zítřka, které není zábavní atrakcí, ale skutečností.“

Je to celý Clooney

Režisér Brad Bird a Damon Lindelof mysleli od začátku při obsazování Franka pouze na George Clooneyho. „Náš Frank se totiž od raných fází scénáře Clooneymu velice podobal. Vybavili jsme ho notnou dávkou sarkastického humoru a jistými hrdinskými povahovými rysy, což jsou podle nás věci pro George charakteristické.“

Clooney nabídku přijal a svou postavu popisuje jako zahořklého mrzouta, který byl v mládí tak trochu snílek, ale především chytrý vědec.

„Mladý Frank se vydal na místo, které je podle něj nejlepší v celém vesmíru, a byl přesvědčen, že tím prospěje celému světu. Když zjistil, že to, čemu věřil, tak docela neplatí, stal se z něj patrně ten nejcyničtější člověk, jakého byste kdy mohli potkat. Izoluje se od ostatních na své rodinné farmě a má v plánu tam strávit zbytek života. Ale vzhledem k tomu, co se ve filmu odehrává, je nucen se se svou minulostí vypořádat.“

Sebevědomí, odhodlání, energie

Obsadit postavu Casey bylo obtížnější, protože bylo jasné, že herečka bude muset být schopna si poradit s velice náročnými situacemi. Bude potřebovat obrovskou dávku sebevědomí, odhodlání a energie. Ze všech mladých adeptek nakonec roli získala Britt Robertsonová.

„Nikdy jsem se nesetkal s tak nadšenou a odhodlanou mladou herečkou,“ obdivuje ji producent Jeffrey Chernov. „Je to bojovnice. Musela skákat do ledové vody, být připoutána k lanům, podstoupit nejrůznější natahování, třesení, popotahování, skákání i potápění, ale Britt se toho nebyla schopna nabažit.“

Foto: Falcon

Casey je chytrá a vědecky zvídavá puberťačka.

Ta o své postavě Casey Newtonové, dceři vědce z NASA, kterého čeká propuštění z důvodů omezení vesmírného programu, říká: „Je to velice chytrá dívka, která odjakživa touží stát se astronautkou. Je to něco, co sdílí se svým otcem. Je poháněna touhou vykonávat velké věci a změnit svět – chce, aby byl plný naděje a inspirace, ale netuší, jak toho docílit.“

Město umění a věd

Výtvarník Scott Chambliss měl výhodu i nevýhodu v tom, že ve scénáři nebyla Země zítřka nijak popsána. Měl volnou ruku, ale také úkol navrhnout něco mimořádného.

„Vytvořit ojedinělou utopickou civilizaci je komplikovaný a nelehký úkol. Ale současně měl potenciál vytvořit něco, co bude výjimečné způsoby, jaké diváci nebudou očekávat.“

Když přišla řada na vytvoření města vybudovaného vizionáři s pokročilými technologiemi, věděli tvůrci, že najít takové místo nebude snadné. Nejprve se zdálo, že bude třeba naprosto celou Zemi zítřka vystavět od základů, což by bylo finančně i časově velice náročné. Ale pak se koproducent filmu Tom Peitzman dozvěděl o jisté futuristicky vyhlížející lokaci: Městu umění a věd ve španělské Valencii, navrženém Santiagem Calatravou. Bylo rozhodnuto.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám