Soudce Dariusz Mazur hodlá požádat americké úřady o další dokumentaci vztahující se k případu a k žádosti o vydání. Chce se rovněž obrátit na švýcarský soud, který americkou žádost řešil před pěti lety a rozhodl se extradici zamítnout. Pokud by se krakovský soud nakonec rozhodl žádosti amerických úřadů o vydání Polanského vyhovět, konečné slovo v celé záležitosti bude mít polský ministr spravedlnosti.

Krakovská prokuratura dospěla v lednu k závěru, že jedenaosmdesátiletého filmaře, který má francouzský i polský pas, je možné do USA vydat, i když je trestný čin, kvůli kterému chtějí USA Polanského pohnat před soud, podle polských zákonů promlčený.

Žena už mu dávno odpustila

Režisér v soudním procesu v USA sex s nezletilou, tehdy třináctiletou přiznal, ale trval na tom, že nešlo o znásilnění, nýbrž o pohlavní styk, s nímž dívka souhlasila. V USA je ale sex s nezletilci považován za znásilnění. Kdyby byl Polanski usvědčen, hrozilo by mu až 50 let vězení, uzavřel však s prokuraturou dohodu a byl uznán vinným jen v jednom ze šesti bodů obžaloby.

Následně byl odsouzen ke třem měsícům psychiatrického léčení v kalifornském vězení, kde strávil 42 dní. Soudce, který měl případ na starosti, dal v té době najevo, že by chtěl, aby byl Polanski potrestán dalším vězněním. Režisér kvůli tomu léčení přerušil a odjel do Evropy. Zneužitá žena mu později odpustila, americký soud však hodlá stále kauzu řešit a loni odmítl případ uzavřít, což požadovali Polanského právníci.