Před prázdninami roku 1961 byl vlasatý kluk jménem Eric Clapton vyloučen ze školy Kingston College of Art a začal hrát jako busker, tedy na ulici za drobné do klobouku. Tak začala kariéra jedné z největších a nejdéle působících hudebních hvězd. V roce 1962 už vystupoval ve dvojici s bluesovým nadšencem Davidem Brockem v hospodách a pak se přidal k poloprofesionální skupině The Roosters. Krátce působil také se skupinou Casey Jones & The Engineers.

Na podzim 1963 se dostává k The Yardbirds. Jezdili jako předkapela amerického bluesmana Sonny Boy Williamsona II a v roce 1965 měli konečně první oficiální desku. Eric krátce působil v Bluesbreakers a pak už v roce 1966 vstoupil do kultovního tria Cream.

Kultovní kapela Cream (Eric Clapton vpravo)

FOTO: Profimedia.cz

Skupina Cream si vytvořila originální styl s prvky blues a jazz-rocku a své posluchače přiváděla do varu geniálními improvizacemi. Existovali velmi krátce a téměř nikdo z českých fanoušků neviděl jejich koncert, naštěstí se ještě na stará kolena spojili a jejich výjimečný koncert z roku 2005 vyšel alespoň na DVD.

Jack Bruce ještě v roce 2008 plánoval další reunion, ale nikdy se to nepovedlo. Podle časopisu RollingStone dokonce ani po čtyřiceti letech neopadlo napětí mezi Brucem a bubeníkem Bakerem, a Cream tak znovu skončili.

Jeff Beck a Eric Clapton (2010)

Jeff Beck a Eric Clapton (2010)

FOTO: Profimedia.cz

V roce 1969 začal Clapton spolupracovat s velmi zajímavou dvojicí Delaney and Bonnie a také hrál se skupinou Blind Faith a o rok později vydává další formace Derek and the Dominos album Layla and Other Assorted Love Songs, kde se v bluesrockových sólech předhánějí Duane Allman a Clapton. Píseň Layla se stává megahitem, jehož sláva trvá dodnes.

B.B. King, Buddy Guy a Eric Clapton v roce 2005

B.B. King, Buddy Guy a Eric Clapton v roce 2005

FOTO: Profimedia.cz

I přes všechny drogové výstřelky dokázal Clapton v 70. letech nastartovat sólo kariéru a vydal postupně desítky alb a velkých hitů jako Cocaine, I Shot the Sheriff, Wonderful Tonight či Tears in Heaven, v níž se vyrovnával se smrtí malého syna.

Desítky let nezahrál v Praze. Teprve až v roce 2006 utrpení českých fanoušků skončilo, když maestro konečně zavítal do české metropole a nadchnul natřískanou vysočanskou arénu.

Navzdory tomu, že Clapton hraje v podstatě nekomerční a nepodbízivou hudbu, vybudoval si obrovskou popularitu. Prodal milióny desek, získal 18 Grammy, byl mnohokrát vyhlášen nejlepším kytaristou, vstoupil do Rokenrolové síně slávy.

Eric Clapton hraje obětem bouře Sandy.

FOTO: Lucas Jackson, Reuters

Ve svých sedmdesáti letech vyprodá stadión kdekoliv na světě, ale nedávno se nechal slyšet, že už je starý a další turné si odpustí.

„Jsou mraky věcí, které bych chtěl dělat, ale taky zvažuju důchod. Co si dopřeju, v rozumné míře, je pokračování práce ve studiu. Nechci dělat slabé věci a upadnout až do bodu, kde bych se ztrapnil,“ řekl.