Historií prodchnuté prostory sídla Univerzity Karlovy, ve které je kolekce téměř stovky velkoformátových fotografií umístěna, zajímavě kontrastují s barevností a dynamičností snímků, za což se zasloužil kurátor výstavy Pavel Radosta.

Volání dálek se nevyhnulo ani českému dvorku

Nejen oba zemské póly, ale i podmořské hlubiny, velehory, ovládnutí vzdušného prostoru a výpravy za již zaniklými civilizacemi se staly cílem odvážných poutníků. Takto tématicky je ostatně členěna celá výstava, jejíž součástí je i fotografický medailon věnovaný dvojici slavných Čechů Zikmunda a dnes již zemřelého Hanzelky.

Členové české redakce National Geographic se zaměřili na pátrání po stopách, které ve světě zanechali naši krajané počínaje Emilem Holubem, který v druhé polovině 19. století pronikl do hlouby Afriky na cestě za prameny Zambezi.

Za zmínku stojí práce českého týmu egyptologů na odkrývání starověkých pokladů z dob faraónů či archiv Eduarda Ingriše, jenž do Čech přivezli členové sdružení Camera Incognita Petr Horký a Miroslav Náplava. Právě ten dokumentuje výpravu na voru Kantuta z Jižní Ameriky do Polynésie pod vedením českého hudebníka, filmaře a skladatele, který se po nucené emigraci stal dirigengtem Národního symfonického orchestru v peruánské Limě.

Za lovci lebek

Hned první den zahájení expozice se zájemci mohli setkat s Miroslavem Zikmundem na besedě. Zikmund s Hanzelkou pronikli dokonce i k primitivnímu kmeni ekvádorských Indiánů Šuárů. O jejich umění zmenšit hlavy zabitých nepřátel na velikost pěsti se na základě dochovaných vzorků mohou dodnes přesvědčit návštěvníci pražského Národního muzea. 

Tito lovci lebek, podle nichž je nazván i krátký dokumentární film promítaný na setkání se Zikmundem, připravili podle cestovatelových slov oběma Čechům několik překvapení. Kulturní rozdílnost dokládá například nabídka náčelníka kmene, který cizincům navrhl vzít s sebou do Evropy jeho odhadem nanejvýš osmiletého syna. Zde nezbývalo než použít jako záminku středoevropskou zimu, která dokáže "proměnit vodu v kámen", což by údajně postihlo i malého Indiána.

Miroslav Zikmund účastníkům besedy prozradil i důvod svého odmítání zájmu ze strany medií. Jeho volný čas teď totiž limituje redakční práce na dokumentárním archivu z cest dua H+Z, jejíž výsledky budou k vidění v Jihovýchodním muzeu ve Zlíně.

Setkáváním za poznáním

Další cestovatelské besedy mají podle pořadatelů výstavy brzy následovat. Fotografa a horolezce Ladislava Kamaráda, jehož ukázka umění špičkové fotografie v extrémních podmínkách je zastoupena v české sekci výstavy snímkem zachycujícím hořící štít peruánské hory Pisco v Bílých Kordillerách, doplní v tématu věnovaném velehorám Miroslav Caban.  

Novou Guineu zájemcům o odlehlé souostroví představí Rudolf Švaříček. Na program se dostane také setkání s Martinem Mykiskou, publicistou a cestovatelem známým svým ročním pobytem na české polární stanici v Antarktidě, kde se mimo jiné zabýval i ornitologickými výzkumy.

Více informací naleznete na pravidelně aktualizovaných stránkách www.slavneexpedice.cz.

Slavné expedice 20. století, National Geographic

Karolinum, Ovocný trh 3, Praha
16. 7. - 5. 9. 2004, denně 10 - 18 hodin.