Čtu: Jsem velkým čtenářem a knihy jsou vedle hudby má největší láska. Pamatuji si jak jsme jako mladí studenti čekali v 60.letech fronty před Českou knihou v Bratislavě, abychom si mohli koupit novinky. České knihy i překlady si kupuji i dnes a teď právě čtu v Praze zakoupeného Johna Fowlese, který patří s Kunderou a Frischem k mým nejoblíbenějším autorům. Jeho román ze 70.let Daniel Martin je skvělým obrazem britské společnosti v 50.-70.letech.

Poslouchám: Spíš než rock poslouchám skladatele 20. století jako Stravinského, Kančeliho, Crumba. Mám rád polskou poválečnou školu: Lutoslawského, Bairda, Killara a hlavně Henrika Goreckého, jehož 2.symfonii jsem si koupil nedávno na CD v polské nahrávce.

Viděl jsem: Moc do kina nechodím a divadla znám jen ty, ke kterým píši hudbu. Ale v poslední době mám oblíbenou americkou herečku Gwyneth Paltrow, takže čekám na každý její nový film.

Internet: Jsem dost konzervativní, takže ho zatím nepoužívám.

Blanka Kovaříková: Herecké romance

"Žena mě okouzlila, když byla zdrženlivá. Nejvíc mě lákalo, když o mě nestála. Vždycky jsem zahořel, ne vždy se to vydařilo. O jednu blondýnku jsem usiloval čtyři roky, ale vzniklo z toho jen přátelství," svěřil se herecký doyen Svatopluk Beneš Blance Kovaříkové. Našel v ní pečlivou posluchačku, která jeho pocity a názory předává čtenářům. Podobně jako Blanka Bohdanová, Luba Skořepová nebo Květa Fialová.

Autorka navíc vypráví o Karlu Högerovi, Františku Hanzlíkovi, Antonii Hegerlíkové Stěpánce Haničincové, Josefu Větrovcovi a dalších. Hezká kniha životních příběhů, další kamínky do mozaiky českého filmu a divadla a vůbec kulturního života minulého století.

Vydává Brána, 176 stran

Michal Sýkora: Vladimir Nabokov - "Americká témata"

Přestože Vladimir Nabokov je autorem téměř dvaceti románů, svět si ho nejspíš jednou provždy bude pamatovat jako tvůrce kdysi skandální Lolity. V letošním roce, kdy si připomínáme sto pět let od jeho narození, přichází literární teoretik Michal Sýkora s novou nabokovskou monografií. Volně v ní navazuje na svou předešlou práci Vladimir Nabokov - Od Mášeňky k Daru, v níž se podrobně věnoval spisovatelově tvorbě let dvacátých a třicátých.

Studie Vladimir Nabokov - "Americká témata"  rozkrývá některé výrazné a často se opakující náměty z pozdějšího období tvůrcova života, kdy pobýval v USA a ve Švýcarsku. Politika, vlastní autorská osoba, ale především metafyzika, paralelní svět, znaky a symboly jako spojení s ním. Sýkorův text je možné číst nejen jako přemítání nad uvedenými tématy, ale i jako čítanku Nabokovovy tvorby.

Vydává Host, 232 stran