V Praze se přehlídka koná od 2. do 11. března. Poté se přesune do dalších 33 měst v Česku a také do Bruselu.

„Uvědomujeme si, že žijeme ve světě, kde máme obrovský přísun informací skrz sociální sítě, televize a další média. Čím dál víc se ale uzavíráme do svých bublin, protože se nechceme zabývat tím, co se děje mimo náš život, který si žijeme. Chceme filmy a debatami dosáhnout toho, aby si lidé své bubliny praskli a začali se zajímat o svět okolo,” řekla ředitelka festivalu Hana Kulhánková. Mottem festivalu tedy je: Praskněte své bubliny!

Přehlídku zahájí snímek Bojovníci ze severu. Dánský filmař Soren Steen Jespersen se v něm zaměřuje na druhou generaci somálských uprchlíků v Dánsku. Někteří mladíci ze země odjíždějí do Somálska, kde se přidávají k islámským radikálům. Režisér, který svůj film v Praze uvede, už dřív řekl, že se mu daří „bořit stereotyp, že všichni islámští bojovníci jsou monstra plná nenávisti”. „Film ukazuje, že jsou lidé zranitelní. Dostat se do spárů teroristické organizace je velmi jednoduché,” řekl programový dramaturg festivalu Ondřej Moravec.

Oscarový Citizenfour

V programu jsou i snímky, které se ucházejí o Oscara. Jedním z nich je dokument Citizenfour. V něm bývalý analytik Americké bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden popisuje v červnu 2013 americké režisérce masové shromažďování dat o stovkách miliónů lidí. Nominaci v soutěži o zlatou sošku má i dokumentární thriller Virunga o obraně stejnojmenného konžského parku, kde žijí poslední stovky horských goril. Na filmu se jako výkonný producent podílela holywoodská hvězda Leonardo DiCaprio.

Do Prahy na přehlídku přijede víc než stovka hostů. Mezi nimi budou režiséři, členové štábů i protagonisté některých snímků. Diváci se s nimi budou moci setkat na besedách po projekcích. Pro děti dopoledne festival nabídne promítání pro školáky. Podle pořadatelů zájem roste, v metropoli jsou už všechny projekce obsazené. Jen za první den se na ně přihlásilo na 10 000 žáků a studentů.

Festivalové filmy se budou promítat v Praze v kinech Lucerna, Světozor, Atlas, Ponrepo a Evald. Představení budou také ve Francouzském institutu a v Městské knihovně. K nim přibude interaktivní „cross-kino Neustadt” v prostorách Novoměstské radnice. Tam lidé budou podle pořadatelů moct zjistit, jak budou dokumenty v budoucnosti vypadat. Předprodej vstupenek odstartuje 23. února. Lístek na filmy, které se promítají před 17:00, stojí 70 korun. Pozdější projekce je za 90 korun. Senioři zaplatí 45 korun.