Snímek skutečně není počinem, v němž lze objevovat stále nové, překvapivé vrstvy a významy. Důležitější než vršení odsudků je však zařazení a posouzení Odstínů v rámci žánru, o který tvůrci usilovali, tedy romanticko-erotické drama.

Autorka knižní předlohy E L Jamesová napsala tři díly mnohokrát přežvýkaného příběhu o navenek drsném, ale v jádru citlivém muži, v němž opravdový cit rozdmýchá až na první pohled nenápadná, ale sympatická žena. Na tuto vratkou kostru pak nabalila sado-maso libůstky a bestseller byl na světě.

Autorka scénáře Kelly Marcelová zručně prokrátila první díl knižní trilogie na nutné jádro. Diváci tak nejsou konfrontováni s obsáhlými vnitřními monology hlavní hrdinky Anastasie, vypadly některé obzvlášť banální dialogy a někdy se na plátně dokonce povede vykřesat vtip.

Co se vymezení romantického dramatu týká, drží se filmaři osvědčených prvků – scéna je přehledná, vzdušná, světlá, herci pohlední, detaily sbližování hrdinů jsou dlouhé a podbarvené výraznou emotivní hudbou. Nelze mluvit o inovativní práci se žánrem, ale na druhou stranu se filmaři nedopouštějí výrazných prohřešků.

Kde však Padesát odstínů šedi nudí výrazně víc, je právě v tolik diskutovaných erotických scénách. Hrdinčin vstup do světa svazování, bolesti a submisivity je stále stejně úhledný, estetický a čistý, jako byl její předchozí život. Nenastane žádná výrazná proměna stylu snímání nebo práce se scénou, takže ani vrcholný výprask nedokáže vzbudit emoce. Tělesnost, smyslnost a sex jsou jen vyprázdněné pojmy, které film ilustruje vhodnými líbivými obrázky jako vystřiženými z lifestylového magazínu. Anastasia v knižní předloze možná pustila čtenáře za hranice své fantazie, ale před filmaři přirazila dveře.

Celkovému vyznění příliš nepomáhá ani překlad. V českých titulcích je tak třeba tajemná místnost, do níž je hrdinka postupně zasvěcována, přeložena z anglického „playroom“ jako „herna“. Tím pádem věta „Očekávám tě za patnáct minut v herně“ vzbuzuje mezi diváky spíš pobavený smích než lechtivé napětí.

Závěrem lze divákům, kteří se těšili na šťavnaté erotické drama, doporučit, aby spíše než Padesáti odstínům šedi dali šanci filmům jako Nymfomanka, Hořký měsíc nebo Poslední tango v Paříži.

Padesát odstínů šedi
USA 2015, 124 min. Režie: Sam Taylor-Johnsonová hrají: Jamie DornanDakota Johnsonová, Marcia Gay Hardenová a další.

Celkové hodnocení: 30 %