Zrůda je pravdivý příběh o prostitutce, která se z nenávisti, lásky, potřeby peněz a nakonec i strachu stala mnohonásobnou vražedkyní.

Jmenovala se Aileen Wuornsová a bylo jí osmadvacet let, když spadla až tam, kde její životní naděje byly menší než finanční hotovost, která nepřesahovala pět dolarů. Od sebevraždy ji dělil jen nepatrný krůček, když se rozhodla posledního bůra propít.

Jak se říká, koho mají oběsit, ten se neutopí. V baru lze potkat leccos a Aileen u závěrečného panáka potkala lásku. Osmnáctiletá lesbička na útěku se stala Aileeninou nadějí i zkázou tak, jak zkázonosné umějí být lásky, které přijdou ve chvíli, kdy člověku nezbývá na světě už vůbec nic. Selby potřebovala peníze, Aileen byla odhodlána jí je za každou cenu opatřit. Po prvních - v nezměrné Aileenině naivitě respektive hlouposti až děsivých - pokusech opatřit je prací, se pak z prostitutky postupně stala zrůda...

City na hranici únosnosti

Výkon Charlize Theronové může vyvolat pocit, že vytvořit velkou ženskou roli byl hlavní důvod, který debutující scenáristku a režisérku Patty Jenkinsovou k natočení filmu vedl. Konec konců proč ne - herečky takových příležitostí nemívají mnoho.

Jenkinsová si přitom nepochybně uvědomovala, v čem spočívá největší ošidnost látky - její zpracování spolu s vynikajícím výkonem hlavní představitelky může vyvolat v divácích větší soucit, než náleží ženě, která zavraždila tolik, byť leckdy hodně odporných, mužů. Problematičnost ve filmu patrná je a autorka naštěstí tlačí na pilu citů ještě na hranici únosnosti, neklade příliš důraz na životní podmínky a nenaplněné touhy, které Aileen na cestu zkázy dovedly. Sice je zmiňuje, ale nikoliv jako příčinu neodvratného osudu a vražedného běsnění, a soustředí se na hrdinčinu závislost, která je zničující v každé podobě.

Selby postupně začíná Aileen zneužívat a ona jako narkoman, jemuž droga rozbila veškeré lidské zábrany, ztrácí schopnost ušetřit i toho, kdo je nejen nevinný, ale dokonce jí chce pomoci.

Herecký koncert dvou žen

Na první pohled je výkon jindy půvabné dlouhonohé blondýny Charlize Theronové podepřen především dokonalou maskou. Pořádných pár kilo navíc, šaty, make-up a umělý chrup dokáží udělat z krásky ženu opravdu nehezkou, nepřitažlivou. To však nestačí, aby se z ní stala zrůda. Theronová dokázala dát své postavě mnohem víc -vnitřní podobu. Její myšlení i emoce vyjadřuje promyšlenou a důslednou mimikou i gesty.

Zdálo by se, že takový koncert pro jednu herečku musí nutně zatlačit mimo pozornost všechny ostatní herce. Do značné míry to tak samozřejmě je, většinu postav včetně obětí si diváci nejspíš vůbec nezapamatují. Nelze však přehlédnout a neobdivovat výkon Christiny Ricciové v roli mladičké Selby. Na menším prostoru a s logicky menším důrazem na její postavu Ricciová Theronové výborně sekunduje: přesně v té míře, jakou její role rozporuplné a z dramatického hlediska zajímavé osůbky potřebovala.

Zrůda, USA 2003

Režie, scénář a kamera: Patty Jenkinsová, Hrají: Charlize Theronová, Christine Ricciová a další.