Kněz a politický aktivista Al Sharpton vydal tiskové prohlášení, kde nominace na Oscara ostře kritizuje: “Nedostatek rozmanitosti v oscarových nominacích je otřesný... se všemi talenty ve filmu Selma a dalších letošních černošských filmech je těžké uvěřit, že dnes máme v nominacích méně rozmanitosti než v nedávné minulosti. Filmový průmysl je jako Skalisté hory, čím výše se dostanete, tím je to bělejší.“

Jde o zvláštní situaci, protože nominací pro herce je celkem 20 a v Americe pracují tisíce afroamerických, latinoamerických a asijských herců. Skoro nikdy ovšem nedostávají Oscary.

Nominovaná herečka Julianne Moorová ve filmu Still Alice.

FOTO: Sony Pictures

Také v roce 2011 byl seznam nominovaných herců stoprocentně „bílý“. Navíc se nedávno dostaly na veřejnost e-maily hollywoodských bossů Scotta Rudina a Amy Pascalové, které měly rasistický obsah. Pokud jde o režii, tam se Afroameričané rovněž neuplatnili, i když „menšinový“ bezesporu je i Mexičan Alejandro G. Iñárritu.

Richard Linklater (Chlapectví) si odnesl také cenu pro nejlepšího režiséra.

Nominovaný režisér Richard Linklater.

FOTO: Mike Blake, Reuters

Letos se tak trochu čekalo, že nominaci dostane David Oyelowo, který hrál ve filmu Selma Martina Luthera Kinga. Neuspěl, ale samotný film se do nominací dostal.

Deník Los Angeles Times zveřejnil v roce 2012 citlivou informaci, že 94 procent členů Akademie, která Oscary rozdává, je bílých, což jistě neodpovídá počtu bílých obyvatel USA. Afroamerická komunita nikdy neměla v Hollywoodu velký vliv, naopak je známým faktem, že tam má obrovský vliv židovská komunita.