Drama Chlapectví režiséra Richarda Linklatera získalo Zlaté glóby v kategoriích nejlepší filmové drama, nejlepší režisér a nejlepší herečka ve vedlejší roli (Patricia Arquetteová). Oficiálně uvedení producenti John Sloss a Jonathan Sehring ale podle pořadatelů Oscarů nemají právo na toto ocenění, protože hlavní práci na filmu prý odvedli režisér Richard Linklater a Cathleen Sutherlandová, která začala na filmu pracovat jako manažerka produkce.

Cenu za nejlepší film vždy přebírá producent, ale v pravidlech Oscarů stojí, že o tom, kdo je producent, rozhoduje odborná komise, nikoli to, co je napsáno v titulcích. Opatření má zajistit, aby Oscara dostal ten, kdo odvedl většinu práce, a ne nastrčená figurka.

Producent Jonathan Sehring

FOTO: Profimedia.cz

Sloss a Sehring ovšem podporovali film Chlapectví od začátku. Už v roce 2001 začali s Linklaterem spolupracovat a na jeho náročné 12leté natáčení mu dali první peníze. Akademii dokonce napsali dopis, kde vysvětlují, že skutečně jsou producenty filmu, ale nepřesvědčili ji. To rozzlobilo i jiné producenty, kteří považují rozhodnutí za urážku.

Podstatný je scénář, casting i dohled

Kritéria pro udělení Oscara jsou přísná a složitá. Cena patří těm, „kdo přispívali v celém produkčním procesu filmu včetně vývoje scénáře, castingu, filmování a dohledu přímo na place“. Komora producentů rozhodla, že v případě Chlapectví to jsou jedině Linklater a Sutherlandová, a Akademie v těchto případech respektuje rozhodnutí tohoto orgánu.

Sám Richard Linklater uvedl, že Sloss a Sehring byli zásadními osobami pro natáčení Chlapectví po celých 12 let, ale vůle režiséra je vedlejší.