Hapkovi v březnu letošního roku lékaři operovali kyčelní kloub. V poslední době trpěl Alzheimerovou chorobou. Žil na Okoři nedaleko Prahy, kde se o něj starala rodina.

„Je to strašná rána. To, co se stalo, znamená nenahraditelnou ztrátu. Osobně mu nikdy nepřestanu být vděčný za to, co jsem s ním zažil. Byl jsem totiž svědkem toho, jak se rodí zázrak. Bude chybět nejenom mně, ale také spoustě lidí, pro které se jeho písničky staly součástí života. Víc k tomu teď nedokážu říct,“ svěřil se Právu textař Michal Horáček.

S ním Hapka dlouhá léta autorsky spolupracoval, dohromady se dali v půlce 80. let. Právě s Horáčkem napsali jeden z nejslavnějších hitů Hany Hegerové - Levandulová.

„Setkání a spolupráce s Petrem zcela zásadním způsobem ovlivnily můj život ve všech ohledech. Na jeho hudbě jsem vyrostl jako dítě, a když jsem dospěl, měl jsem to štěstí s ním strávit víc než dvacet let ve studiu. A myslím, že už mě to nepustí. Jak Petr sám říkal, hudba je taková magie, kam se na to se.. třeba vaření. Na tu jeho hudbu to tedy platí. Děkuju mu za všechno, co jsem s ním mohl prožít. To se nedá zapomenout,“ řekl Právu zvukový mistr Michal Pekárek.

Video

Petr Hapka - Kocour se schoulil na tvůj klín

„Petr Hapka byl laskavý a hodný člověk. Nikdy jsem s ním při našich setkáních neměl ani náznak konfliktu. Byl geniální skladatel, bezpochyby mimořádný. Jeho invence byla úžasná, nikdy se jako tvůrce nepohyboval ve vyšlapaných cestách, naopak každá jeho píseň byla originál. Byl to také velký bohém, člověk, který takříkajíc rozsvítil každou společnost, ve které se objevil. Měl obrovské charisma. Jeho spojení s Michalem Horáčkem bylo velice šťastné a jsem rád, že i já jsem s ním mohl udělat několik hitů,“ uvedl skladatel a zpěvák Michael Kocáb.

Složil hudbu k desítkám filmů

Hapka byl i autorem hudby k řadě filmů. Jeho jméno se objevilo ve více než osmdesáti celovečerních snímcích. Mezi nimi například Tisícročná včela, Panna a netvor nebo Páni kluci.

Byl považován za „lva salónů“ a měl přítelkyni mladší o víc než dvě generace. Dvakrát se oženil, s celkem pěti partnerkami měl za svůj život sedm dětí. Jak sám tvrdil, se všemi svými ženami udržoval dobré vztahy.

Syn operní zpěvačky a malíře vystudoval pražskou konzervatoř, kde chodil na herectví k Oldřichu Novému. Na klavír se naučil hrát ve třech letech, o rok později pak složil první písničky.

Svou poslední píseň napsal pro zpěváka Františka Segrada na album Segrado. Skladba se jmenuje Když tudy vezli Gagarina, album vyšlo letos v říjnu.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: