Protože ve v T-mobile parku musí končit ve 23 hodin, nebude v areálu nainstalovaná velkoplošná obrazovka, na níž by bylo možné sledovat semifinálový zápas řeckých a českých fotbalistů na evropském šampionátu. Kolidoval by s koncertem hlavních hvězd, předskupina Slipknot začíná hrát již od 19 hodin.

Metallica přidala na důrazu

Metallica loni vydala album St. Anger, na němž obrátila kormidlo své tvorby k maximálním tvrdosti. Nahrávka překvapila nejen důrazem, ale také mimořádnou syrovostí a neučesaným hrubým zvukem. Svým pojetím se přibližuje hard core, zpěv si sice zachoval  melodičnost, ale albu dominují přerývané tvrdé riffy a nebývale úderné bubny, které překvapivě vystupují do popředí. Po sólech není ani stopy, aby nic neubralo skladbám na agresivitě.

Desku už Metallica natočila s novým baskytaristou, původní trojici tvořenou zpěvákem Jamesem Hetfieldem, kytaristou Kirkem Hammettem a bubeníkem Larsem Ulrichem doplnil bývalý člen Suicidal Tendencies a později Ozzyho doprovodné kapely Robert Trujillo. Vystřídal technicky skvělého Jasona Newsteda, kterému však zřejmě měkčí pojetí předchozích desek také nevyhovovalo, protože odešel k VoiVod, s nimiž už spolupracoval na konci 90. let. Hraje také u Ozzyho.

Od thrashe k rockovému mainstreamu

Metallica si vydobyla slávu už v polovině osmdesátých let, kdy stála u zrodu thrashe, velmi úderné a přitom propracované větve metalu. Slávu jí zajistila trojice desek Kill ´Em All, Ride The Lightning a Master Of Puppets, které natočila s původním basistou Cliffem Burtonem, jenž zahynul v roce 1986 při nehodě kapelového autobusu.

Po čtyřech albech se však pojetí tvorby silně proměnilo, Metallica na bezejmenném černém albu ukázala mnohem přívětivější tvář, jakou předznamenala na desce ...And Justice For All skladbou One. Deska byla nabitá hity Enter SandmanThe UnforgivenNothing Else Matters.

V polovině 90. let se už jako představitelka rockového mainstreamu nechala inspirovat grunge a alternativním rockem na dvojici desek Load a Re-Load. Když natočila album S&M se symfonických orchestrem pod vedením ostříleného Micahela Kamena, zdálo se, že už bude jen zúročovat minulost. St. Anger ukázal, že tomu tak není, což potvrdilo velikost skupiny, která dokázala zareagovat na nástup nu-metalu.

Na úvod Slipknot

Před Metallikou vystoupí americká atrakce, skupina Slipknot, která hraje brutální industriálně laděný thrash metal postavená na hutném zvuku podladěných kytar. Proslavila jí ovšem image na pomezí hororu a sci-fi. Všech devět členů skupiny vstupuje v děsivých maskách mimozemských vetřelců. Soubor se před několika lety v Praze už představil.