Již sedmé představí kritikové během dvou dnů svůj výběr deseti filmů evropské kinematografie, které v poslední době obzvlášť upoutaly jejich pozornost. Přehlídka se uskuteční opět za podpory European Film Promotion.

PŘEHLED FILMŮ V SEKCI DNY KRITIKŮ VARIETY

 Aaltra  Aaltra
Francie, 2004 90 min.
Režie: Benoit Delépine, Gustave Kervern
Poněkud podivná varianta road movie, v níž se dva notoričtí protivové, sousedi-vozíčkáři , vydají za jistým účelem na cestu z Belgie do Finska.

 

Astronauti   Astronautas
Španělsko, 2003 86 min.
Režie: Santi Amodeo
Nekonvenční drama sleduje s velkou dávkou citlivosti narkomana, který se zbavuje své závislosti. Jeho život nabývá smyslu, když se u něho usadí mladičká Andalusanka.

 

Čtyři odstíny hnědé Fyra nyanser av brunt
Švédsko, 2004 192 min.
Režie: Tomas Alfredson
Epicky rozmáchlá černá komedie o švédském stylu života, o místních zvycích a způsobech. Ve filmu se proplétají čtyři povídky, spojené hereckým obsazením a odlišující se prostředím a časem jednotlivých příběhů.

 

Charlie Charlie
Velká Británie, 2003 94 min.
Režie: Malcolm Needs
Drsné a násilnické drama, které se opírá o skutečný příběh Charlie Richardsona, londýnského gangstera z 60. let. Protagonistu ztělesnil Luke Gross, někdejší hvězda skupiny Bros.

 

Kontroll Kontroll
Maďarsko, 2003 105 min.
Režie: Nimród Antal
Snímek reprezentuje novou tvář maďarského filmu. Je plný akce, napětí a dramatičnosti, odehrává se v labyrintu budapešťského metra, kde se mezi pasažéry skrývá vrah.

 

Little Girl Blue Little Girl Blue
Švýcarsko, Německo, 2003 82 min.
Režie: Anna Luif
Ironicky laděný snímek na pomezí dramatu a komedie líčí příběh třináctileté fanynky slavného Elvise, která se přistěhuje do městské novostavby a najde kamaráda ve stejném osamělci, jako je ona sama.

 

Made in Estonia Vanad ja kobedad saavad jalad alla
Estonsko, 2003 100 min.
Režie: Rando Pettai
Lehká a bláznivá satira na domácí poměry se točí kolem dvou tallinských dýdžejů a soap opery, kterou inscenují ve svém rozhlasovém pořadu.

 

Mister V. Mister V.
Francie, 2003 90 min.
Režie: Émilie Deleuze
Napínavý film, který se zaměřuje na fascinaci člověka zvířetem. Zde konkrétně jde o impozantního divokého hřebce, jenž tragicky zabije hrdinova bratra.

 

Shouf shouf habibi! Shouf shouf habibi!
Nizozemsko, 2004 89 min.
Režie: Albert ter Heerdt
Komedie o marockých imigrantech, zasazená do dnešního Amsterodamu. Jejím protagonistou je mladý Abdullah, beznadějně popletený a nemožný flákač.

 

Špetka koření Politiki kouzina
Řecko, 2003 108 min.
Režie: Tassos Boulmetis
Barvitě natočený příběh se odehrává střídavě v Aténách a Istanbulu. Hrdinou je Řek, který má silné emocionální vazby k oběma městům i kulturám.