Umělkyně společně s kurátorkou Barborou Maštrlovou rozdělily expozici na dvě části, na dva svébytné mikrosvěty.

Využily k tomu právě prostoru galerie. V sále, do kterého se vchází hlavním vchodem, představují velkoformátová akrylová plátna atakující svou barevnou vizualitou všechny divákovy smysly, zatímco o patro níže jsou oleje, které mají intimnější charakter.

Všechna vystavená díla však spojuje snaha detailně popsat tělesnou i duchovní individualitu člověka.

Malířka se díky své až umanuté touze precizně zobrazit každý detail těla, každý chlup i záhyb kůže, dostává hlouběji pod jeho povrch. Tak trochu používá metodu kubistů, kteří nejprve figuru rozbili na mikročástice a pak ji složili do nového tvaru. Jenže malířka to nedělá s hmotou, ale s duchem. Její abstraktní osobnostní archetypy jsou symboly našich traumat, která vyvolává tlak společnosti, stavějící krásu tělesnosti na první místo.

Elena Steiner doplňuje své obrazy také prostorovými předměty.

Elena Steiner doplňuje své obrazy také prostorovými předměty.

FOTO: katalog výstavy

Proto Elena Steiner deformuje své bytosti tělesně i duševně. Proto je ironizuje doplněním opravdové prostorové věci, jakoje kartáč, bonsaj či punčochy. Sama to nazývá křehkým znásilňováním bytostí do nepřirozených poloh.

Ano, i jakýsi zasutý sexuálně perverzní rozměr na výstavě najdeme, ale vždy je vše pojato s nadsázkou či ironizující symbolikou.

Elena Steiner nechce své osobnosti ponižovat či týrat. Naopak, ona chce ukázat absurdnost naší snahy přijmout diktát soudobé módy a prvoplánové krásy. Její obrazy nabízejí nejen otazníky, ale také vykřičník.

Elena Steiner: Body Talks
Galerie Art Salon S, Tančící dům, Praha, do 4. ledna 2015

Celkové hodnocení 80 %