Kromě těchto jsou zde uvedeny i snímky, které vzbudily v posledních letech pozornost jak odborné tak i laické veřejnosti v zahraničí. A v neposlední řadě filmy, které již byly zakoupeny do české distribuce, nicméně jejich premiéry jsou naplánovány až po karlovarském festivalu.

Největším lákadlem je letošní vítěz festivalu v Cannes, protibushovský dokument Michaela Moora Fahrenheit 9/11. Uvedena však bude i Zrůda o první sériové vražedkyni, prostitutce Aileen Wuornosové. Za její ztvárnění získala Charlize Theronová několik cen včetně Oscara. 

Hned dvěma filmy SamaritánkaJaro, léto, podzim, zima.... a jaro je zastoupen jihokorejský režisér Kim Ki-Duka. Chybět nebudou vítězný snímek z Berlinale Proti zdi, nový film Bratří Coenů Lupiči paní domácí a Almodóvarova Špatná výchova, která zahajovala Cannes.

PŘEHLED FILMŮ V SEKCI HORIZONTY

Abrahámovo údolí Vale Abraao
Portugalsko, Francie, Švýcarsko, 1993 180min.
Režie: Manoel de Oliveira
Film označený historiky v roce 1995 za jedno ze tří nejvýznamnějších děl portugalské kinematografie. S využitím motivů Flaubertovy Madam Bovaryové kreslí Manoel de Oliveira "antifilmovou" intimní studii ženství uzavírajícího se ve zlaté kleci měšťáckých konvencí.
Manoel de Oliveira je nejstarším natáčejícím režisérem, narodil se v roce 1908. Natočil mj. snímky Douro, říční dřina, (1931), Malíř a město, (1956), Minulost a přítomnost (1971), Zhoubná láska (1978), Francisca (1980),Vracím s domů (2001). Hrál též ve Wendersově Lisabonském příběhu.

 

Ať žije Alžírsko Vive Laldjérie
Francie, Alžírsko, 2004 113min.
Režie: Nadir Mokneche
Vzájemně propojené portréty tří emancipovaných arabských žen, samostatně se probíjejících v ovzduší násilné atmosféry velkoměsta. V kontrastu s tradicemi tvrdošíjně realizují své představy o životě. Herečka Lubno Azabal dostala Volpiho pohár, Cenu sekce Contraconte na benátském festivalu v roce 2003.
Alžířan Mokneche debutoval filmem Harém madam Osmane (2000),který měl premiéru ve Francii a byl uveden na MFF Karlovy Vary v roce 2002. Ať žije Alžírsko je jeho druhý film.

 

Dívka s perlou Girl with a Pearl Earring
Velká Británie, Lucembursko, 2003 95min
Režie: Peter Webber
Delft. Nizozemsko, 1665. Sedmnáctiletá Griet přijímá službu v domácnosti Johannese Vermeera. Mezi Griet a umělcem, stále víc fascinovaným dívčinou krásou, vzniká křehký vztah. Zrodí jeden z nejobdivovanějších a nejtajemnějších portrétů světa.
Webber je samouk, který pracoval především pro televizi. Adaptace románu Tracy Chevalierové Dívka s perlou (2003) je jeho celovečerním debutem.

 

Do tvých rukou Forbrydelser
Dánsko, 2003 101 min.
Režie: Annette K. Olesen
Čerstvě vysvěcená farářka Anna se na své první misi ocitne v ženské věznici. Setká se zde s charismatickou Kate, která zvláštním způsobem zasáhne do jejího života. Film byl uveden na Berlinale.

 

Dobrý den, noci Buongiorno, notte
Itálie, 2003 105min.
Režie: Marco Bellocchio
Aldo Moro, předseda italské křesťanskodemokratické strany, byl v roce 1978 popraven Rudými brigádami. Filmová rekonstrukce posledních pětapadesáti dnů jeho života je příležitostí k účtování s politickým a ideologickým fanatismem veškerých radikálních hnutí. Cena FIPRESCI za Evropský film a Cena za scénář na MFF v Benátkách 2003.
Marco Bellochio natáčí filmy od roku 1965. Jeho snímky jsou levicově orientované a věnují se sociálním problémům.

 

Dobrý právník a jeho žena Baramnan Gajok
Korea, 2003 104 min.
Režie: Im Sang-soo
Hojung sice žije v dobře situovaných poměrech, ale chybí jí obyčejné štěstí. Vychovává sedmiletého adoptivního syna, nerozumí si s tchánem ani s tchyní a manžel ji podvádí s milenkou. Sexuální frustrace ji vžene do náruče dospívajícího mladíka ze sousedství a prožitá tragédie má na rodinu bolestný dopad...
Im Sang-soo debutoval v roce 1998 filmem Girls' Night Out o sexuálním životě tří žen. Napsal si k němu sám scénář stejně jako k dalšímu filmu Nunmul (Slzy, 2001).

 

Dům z písku a mlhy House of Sand and Fog
USA, 2003 126 min.
Režie: Vadim Perelman 
Kathy Lazarová přijde vinou úřední horlivosti a vlastní liknavosti o bungalov, který se po rozchodu s manželem a absolvování protialkoholické kúry stal jejím jediným domovem. Dům v aukci koupí íránský imigrant Behrani. Mladá žena se však svého domu nehodlá vzdát. Psychologický thriller je příběh o konfrontaci dvou snů.
Perelman emigroval s matkou z Ruska do Kanady. Film Dům z písku a mlhy je jeho debutem a dostal několik cen. Ben Kingsley, Shohreh Aghdashloová a James Horner byli nominováni na Oscara.  

 

Fahrenheit 9/11  
USA, 2004 112min.
Režie: Michael Moore
Kontroverzní americký dokumentarista Michael Mooore neskrývá nechuť vůči prezidentu Bushovi a jeho domácí i zahraniční politice. Ve snímku, jenž získal Zlatou palmu na letošním MFF v Cannes, se soustřeďuje na ekonomické pozadí války v Iráku. [další informace]
Moore dostal Oscara za dokument Bowling For Columbine. [další informace]

 

Honey Baby  
Finsko, Německo, Lotyšsko, Rusko, 2004 103min.
Režie: Mika Kaurismäki
Milostný příběh inspirovaný řeckou bájí o Orfeovi a Eurydice, začíná v Kaliningradu, kde se protnou cesty amerického muzikanta Toma a ruské dívky Nataši. Dvojice, která se do sebe zamiluje, společně putuje Pobaltím a osud milenců se naplní až na samém kraji světa v Murmansku.
Méně známý z bratrské dvojice režisérů, v níž Akiho proslavily filmy o Leningradských kovbojích. Mika natočil filmy Zločin a trestSambolico.

 

Hotel  
Rakousko, Něměcko, 2004 82 min.
Režie: Jessica Hausner
Hrdinkou mysticky laděného thrilleru je citlivá Irene, která nastupuje jako recepční do velkého hotelu v rakouských Alpách. Zjišťuje, že její předchůdkyně zmizela za záhadných okolností. Pocity odcizení a osamělosti způsobí, že se s ní začíná identifikovat a podléhat temně zlověstnému kouzlu lesa, který hotel izoluje od okolního světa.
Rakušanka na sebe upozornila krátkým filmem Flora (1996), který získal cenu na MFF v Locarnu. Její absolventský film Inter-View byl oceněn Zvláštní cenou poroty na MFF v Cannes 1999. O dva roky později natočila celovečerní debut Lovely Rita. Byl uveden v sekci Jiný pohled v Cannes a promítán na v Karlových Varech.

 

Chladné světlo Kaldaljós
Island, Norsko, Velká Británie, Německo, 2003 93 min.
Režie: Hilmar Oddsson
Osaměle žijící Grímur se ve vzpomínkách vrací do dětství, jež prožil v malebném islandském městečku na pobřeží. Už jako chlapec měl velký výtvarný talent a dnes mu malování pomáhá vyrovnat se s tragédií, kterou tehdy prožil. Putování proti proudu času mu snad otevře cestu k novému štěstí.

 

Jaro, léto, podzim, zima.... a jaro Bom, Yeoreum, Gaeul, Gyeoul...Geurigo Bom
Korea, Německo, 2003 103 min.
Režie: Kim Ki-duk
Uprostřed jezera stojí buddhistický chrámek, jenž se stává prostředím pro podobenství o plynutí ročních období a lidského života. Vztahy mezi starým mnichem a jeho nástupcem jsou východiskem lyrického vyprávění, představujícího v Kim Ki-dukově kontroverzní tvorbě fascinující obrat bez ztráty umělecké identity i nejosobnějších témat.
Z tvorby proslulého jihokorejského režiséra jsou u nás známy snímky Ostrov, Drsňák, Pobřežní hlídka.

 

Když se otočím Om jag vänder mig om
Švédsko, 2003 108 min
Režie: Björn Runge 
Tři manželské dvojice různého věku prožily nebo právě prožívají těžkou partnerskou krizi. Je to bolestná zkušenost zanechávající nezhojitelné rány, ale také výzva k sebereflexi a přehodnocení postojů. Na letošním Berlinale získal film cenu Modrý Anděl a Stříbrného medvěda pro herecký soubor.
Björn Runge pracuje hodně pro televizi a natočil několik krátkometrážních filmů. Dalšími celovečerními filmy jsou Steward Gustaffsons julafton (1986) a Harry & Sonja (1996). 

 

Kód 46 Code 46
Velká Británie, 2003 93 min.
Režie: Michael Winterbottom
Omezení v nejintimnějších vztazích, jaká lidstvu v blízké budoucnosti mohou přinést genetické manipulace, se stala základem love story o lidech, kteří si byli tak blízko, že se jejich láska stala zakázanou. Oidipovský mýtus a film noir o detektivovi, který se zamiluje do podezřelé, se prolnuly ve vyprávění odehrávajícím se ve futuristických kulisách Šanghaje blízké budoucnosti.
Winterbottom je jedním z nejvýznamnějších současných britských režisérů. Debutoval černou lesbickou komedií Butterfly Kiss (1994). Následovala adaptace románu Thomase Hardyho Jude (1996), válečné drama z okupované Bosny Vítejte v Sarajevu! (1997), drama I Want You (1998), generační příběh Wonderland (1999), Loni získal Winterbottomův film Na tomto světě o uprchlících Zlatého medvěda na Berlinale. [další informace] Natočil též hraný dokument Nonstop párty o machesterské hudební scéně. [další informace] Oba snímky se promítaly v Karlových Varech.

 

Láska v myšlenkách Was nützt die Liebe in Gedanken
Německo, 2004 88 min.
Režie: Achim von Borries
Stylové psychologické drama inspirovaly skutečné události, jež změnily jeden letní víkend roku 1927 v peklo žárlivosti a vášně. Spolužáci Paul a Güenther se rozhodnou strávit pár dní na venkově. Paul se zamiluje do kamarádovy sestry Hilde, ta však už přítele má: je jím Güentherův bývalý milenec Hans.
Achim von Borries debutoval filmem England!, kde hraje Anna Geislerová. 

 

Lupiči paní domácí The Ladykillers
USA, 2004 104 min.
Režie: Ethan Coen, Joel Coen
Uhlazený a podivínský "profesor" G.H. Dorr si najme pokoj v domku staré černošské vdovy v jižanském zapadákově. Pod záminkou nácviku staré hudby začne se čtyřmi kumpány hloubit ve sklepení tunel do trezoru kasina. Bratři Coenové po svém natočili remake kdysi známého anglického filmu Pět lupičů a stará dáma (1955).  [další informace]
Bratři Coenové reprezentují špičku amerického nezávislého filmu, známé jsou jejich snimky Fargo, Barton Fink, Muž, který nebylNesnesitelná krutost.  [další informace]

 

Maria milostiplná María Llena eres de gracia
USA, Kolumbie, 2003 101 min.
Režie: Joshua Marston 
Sedmnáctiletá Maria bydlí v kolumbijském městečku severně od Bogoty, pracuje na místních květinových plantážích a děsí se vyhlídky, že by v zapadlém rodném hnízdě uvázla navždy. Rozhodne se zmizet a přitom se zaplete do nebezpečného obchodu pašování narkotik. Cena Alfreda Bauera a Stříbrný medvěd za herecký výkon pro Calatinu Sandino Moreno na letošním Berinale.

 

Mechanik The Machinist
Španělsko, 2003 102 min.
Režie: Brad Anderson
Hrdinou industriálního psychologického thrilleru je osamělý, tichý Trevor Reznik - navenek obyčejný mladý muž, který se stává obětí záhadné hry. Možná je však jejím cynickým manipulátorem.
Brad Anderson je autorem hororu Session 9.

 

Na konci světa doleva Sof Haolam Snola
Francie, 2004 108 min.
Režie: Avi Nesher (Izrael)
Gymnazistky Nicol a Sarah, které se s rodinami přistěhovaly do Izraele, se stanou nerozlučnými kamarádkami a jejich přátelství jim pomáhá překonat deziluze a trpké zkoušky dospívání.

 

Na ústa ne Pas sur la bouche
Francie, 2003 115 min.
Režie: Alain Resnais
Jeden z nejvýznamnějších francouzských tvůrců baví sebe i diváky adaptací operety z roku 1925 s vynikajícím obsazením.
Klasika francouzského filmu Alaina Resnaise proslavily snímky Hirošima, má láska a Loni v Marienbadu podle námětu předstvaitele nového románu Alaina Robbe-Grilleta. 

 

Nejsmutnější hudba světa The Saddest Music in the World
Kanada, 2003 99 min.
Režie: Guy Maddin
V roce 1933, kdy vládne celosvětová hospodářská krize, se do rodného Winnipegu vrací impresário Chester Kent se svou láskou Narcissou. Přijíždí ve chvíli, kdy mocná lady Port-Huntlyová vyhlašuje soutěž o nejsmutnější hudbu světa. Na vítěze čeká 25 000 dolarů. Chester se s lady, která zbohatla na výrobě piva, zná z minulosti a příběh plný vášně a nenávisti má pokračování.
Guy Maddin je známý jako tvůrce hororů a vypjatých filmů o vášni i hudebních snímků. Má však širší záběr a věnuje se i experimentům.

 

Nezvěstný  Bu Jian
Tchaj-wan, 2003 88 min.
Režie: Lee Kang-Sheng 
Babička, která chodí do městského parku s tříletým vnukem, ho na chvilku svěří dívence u houpaček. Když se však vrátí z toalety, chlapec je pryč. Zoufalá žena zalarmuje policii, ale dítě není k nalezení. V parku se ztrácejí i stopy po starém muži, jehož dospívající vnuk tráví veškerý čas hraním videoher...
Lee Kang-sheng se doposud věnoval herectví. 

 

Old Boy  
Korea, 2003 119 min.
Režie: Park Chan-wook
Mysteriózní příběh s únosy, vraždami, svévolným vězněním, dávnými proviněními a překvapivými mezilidskými vztahy vybízí k přemýšlení o tom, do jaké míry je potřeba pomsty přirozenou a legitimní touhou člověka, na němž byla spáchána křivda.
Park Chan-wook zatím natočil sedm snímků, některé z nich jsou krátkometrážní. Old Boy z roku 2003 volně navazuje na předchozí titul tematizováním problému pomsty; letos získal Velkou cenu na MFF v Cannes.

 

Píseň nestačí Ena tragoudi den ftani
Řecko, 2003 118 min.
Režie: Elissavet Chronopoulou
Olga se ve vzpomínkách vrací do dětství. Bylo jí devět, když její matku-herečku zatkli a uvěznili za protistátní činnost. Soužití s nezodpovědným Manolisem, který si zpočátku s rolí otce nevěděl rady, a pocit, že ji matka zradila, Olgu silně poznamenaly. V dospělosti však musí začít hledat cestu k pochopení a usmíření.

 

Playtime  
Francie, Itálie, 1967 118 min.
Režie: Jacques Tati
Brilantní humorně-poetická předtucha moderního světa. Stylisticky nejodvážnější film Jacquesa Tatiho v nové, příkladně restaurované verzi, která vzbudila velký ohlas na MFF v Cannes 2002. V roce 1969 získal film Cenu Bodil pro nejlepší evropský film.
Komika a kabaretiéra Tatiho proslavil snímek Jede, jede poštovský panáček (1949). V roce 1953 vytvořil v komedii Prázdniny pana Hulota, na který navázal v roce 1958 film Můj strýček a v roce 1970 Pan Hulot jede na výstavu.

 

Poslední život na světě Ruang rak noi nid mahasan
Thajsko, 2003 112 min.
Režie: Pen-ek Ratanaruang
Japonec Kenji žije v Bangkoku a je posedlý sebevražednými představami. Život ho však postaví do skutečně nebezpečné situace - náhodou zastřelí mafiánského bosse a na útěku se setkává s thajskou dívkou Noi, která má na svědomí smrt své sestry...
První Ratanaruangův hraný film Fun, Bar, Karaoke (1997) získal Zvláštní cenu poroty na francouzském Festivalu tří kontinentů. Film byl uveden také na MFF Karlovy Vary v roce 1998. Následoval film 6IXTYNIN9 (1999), za který režisér získal Zvláštní uznání na MFF v Berlíně 2000. 

 

Proti zdi Gegen die Wand
Německo, 2003 120 min.
Režie: Fatih Akin
Turek Cahil Tomruk žije v Hamburku. Po autonehodě se na klinice setkává s tureckou dívkou Cahil, která ho úpěnlivě žádá, aby se s ní formálně oženil. Ortodoxní rodina jí nedovoluje žít jako evropským ženám a jediným východiskem je pro ni sňatek se souvěrcem a odchod z domova. Na letošním Berlinale získal film Zlatého medvěda. [další informace]
Akin je herec a režisér. Debutoval v roce 1997 hraným filmem Kurz und schmerzlos. Po něm následovaly hrané tituly Im Juli (V červenci, 2002), SolinoProti zdi. 

 

První láska Primo amore
Itálie, 2004 100 min.
Režie: Matteo Garrone
Film První láska vznikl podle  románu Maria Marioliniho Il cacciatore di anoressiche (Lovec anorektických žen), který se stal v Itálii bestsellerem díky aktuálnímu tématu posedlostí, nad nimiž moderní člověk snadno ztrácí kontrolu, ale i pro neméně živé téma manipulace a neschopnosti se jí bránit. Stříbrný medvěd za hudbu na Berlinale 2004.
V roce 1997 natočil Garrone první film Terra di mezzo (Země uprostřed). Jeho celovečerní drama L'Imbalsamatore (Balzamovač) získalo mnoho ocenění. Byl také uveden loni v Karlových Varech.

 

Před soumrakem Before Sunset
USA, 2004 80 min.
Režie: Richard Linklater
Volné pokračování jemného romantického příběhu Before Sunrise, který byl na MFF v Berlíně 1995 oceněn Stříbrným medvědem, po letech znovu svádí dohromady Francouzku Celine a Američana Jesse. Povídají si, procházejí se po Paříži, pijí kávu... Nechá Jesse uletět letadlo, které ho má za pár hodin unést zpět do jeho obyčejného života? Film Před soumrakem byl uveden v soutěži letošního Berlinale.
Liklater hrál v rodinné komedii Roberta Rodrigueze Spy Kids (2001). Za režii Before Sunrise získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1995. 

 

 

Příběh Marie a Juliena L' histoire de Marie et Julien
Francie, Itálie, 2003 150 min.
Režie: Jacques Rivette
Hodinář, který je zvyklý na tikot hodin a myšlenku, že je pánem času, musí po setkání se svou někdejší láskou a pod sílícím tlakem tajemných okolností své přesvědčení změnit.  
Rivett je jedním z představitelů francouzské nové vlny, poprvé vzbudil rozruch filmem La religieuse (Jeptiška, 1965). Rivette je režisérem náročných filmů Célina a Julie se vyjely na lodi [další informace], Kdo ví a Tajemství obrany.

 

Rozverná mládež Bright Young Things
Velká Británie, 2003 104 min.
Režie: Stephen Fry
Mladý anglický spisovatel Adam Symes se vrací domů s rukopisem své nové knihy, který mu však zabaví celníci v Doveru. Adam doufal, že mu kniha vynese dost peněz na to, aby se mohl oženit s krásnou Ninou. Ta však raději volí sňatek z rozumu a do života společenské smetánky nečekaně zasáhne válka.
Stephen Fry je herec, spisovatel a režisér. První román The Liar byl mimořádně úspěšný. Jako herce ho u nás známe kupř. z televizního seriálu Blackadder IIBlackadder Goes Forth (Černá zmije, 1986, 1989) či z filmů Ryba zvaná Wanda (1988), Petrovi přátelé (1992), Oscar Wilde (1997) a Gosford Park (2001). V roce 2002 byl hostem MFF Karlovy Vary

 

Samaritánka Samaria
Korea, 2004 95 min
Režie: Kim Ki-duk
Snímek nejznámějšího jihokorejského filmaře Kima Ki-duka, oceněný na Berlinale 2004 Stříbrným medvědem za režii, naznačuje změnu v autorově stylu. Komorní příběh o dvou středoškolačkách, které se po škole prostituují, je rozdělen do tří částí se dvěma důležitými zlomy. Významnou roli v něm posléze přebírá otec jedné dívky, detektiv.[další informace]
 Z tvorby režiséra jsou u nás známy snímky Ostrov, Drsňák, Pobřežní hlídka.

 

Santiagovy dny Días de Santiago
Peru, 2004 83 min.
Režie: Josué Méndez
Příběh mladého muže, toužícího nalézt řád a harmonii v chaotickém světě. Voják Santiago se vrací po letech, strávených ve vlastenecké válce, do Limy. Jeho šance zařadit se do normálního života se podobají situaci delikventa právě propuštěného na svobodu. Film je jeho celovečerním debutem.

 

Svatoušek La nina santa
Argentina, Španělsko, Itálie, 2004 106 min.
Režie: Lucrecia Martel
Hrdinkou příběhu o nejasných hranicích mezi dobrem a zlem a o nebezpečí, které číhá na každého, kdo je od sebe začne přísně oddělovat, je čtrnáctiletá Amalia. Katolicky vychovávaná dívka se rozhodne, že od hříchu uchrání muže svádějícího její matku. Film Svatoušek byl letos promítán na MFF v Cannes v hlavní soutěži.

 

Sylvia La nina santa
Velká Británie, 2003 110 min.
Režie: Christine Jeffs
Snímek o životě vynikající básnířky Sylvie Plathové, která se nemohla sžít s realitou a spáchala sebevraždu. Na studiích v Cambridgi potkala talentovaná Sylvia Plathová, jejíž první literární pokusy vzbuzují velkou pozornost, šarmantního básníka Teda Hughese. Dívka zcela propadla jeho kouzlu, i on se zamiloval, ale po svatbě přichází rozčarování...
Režisérka debutovala v roce 2001 filmem Rain (Déšť), který byl uveden v Cannes a v sekci Horizonty na MFF Karlovy Vary 2002. Sylvia je její druhé dílo.

 

Špatná výchova La mala educación
Španělsko, 2004 105 min
Režie: Pedro Almodóvar
 Film vypráví ve třech časových rovinách drama dvou chlapců, kteří vyrůstali v klášterní škole za Franka, kde proklamovaná sexuální čistota jejich vychovatelů neměla nic společného se skutečností. Chlapce zneužíval jejich učitel. Film zahajoval festival v Cannes. Jde o osobní výpověď jednoho z nejlepších režisérů Španělska,  který natočil filmy Mluv s ní nebo Vše o mé matce. [další informace]

 

Tak dlouhé čekání Une vie a t`attendre
Francie, 2004 105 min
Režie: Thierry Klifa
Atmosféra současné Paříže je kulisou, v níž je rozehráno vzájemné setkávání a míjení dvou žen a jednoho muže. Obě ho velmi milují a pro něj je těžké dát jedné z nich přednost, a tak se zde víc mluví o hořkosti, bezradnosti a zklamání než o lásce. Jde o celovečerní debut režiséra.

 

 

Tanec na tři doby Ballo a tre passi
Itálie, 2003 105 min
Režie: Salvatore Mereu
Jako kdysi v Touze Vojtěcha Jasného se i v tomto debutu vážou na čtyři roční doby čtyři základní epochy lidského života. Spolu se zážitky malého chlapce, mladého pastevce, jeptišky a osamělého starce předvádí režisér dávné tradice i dnešní tvář své rodné Sardinie. Cena Týdne mezinárodní kritiky. Jde o celovečerní debut režiséra.

 

Věčný svit neposkvrněné mysli Eternal Sunshine of the Spotless Mind
USA, 2003 108 min.
Režie: Michel Gondry
Důmyslně vybudované vyprávění lze charakterizovat jako moralitu, která varuje člověka před zříkáním se prožitku bolesti. Joel se zbavuje jitřivých vzpomínek na svou zrazenou lásku a přitom se mu z paměti nebezpečně vymazávají další vrstvy minulosti.
Hraným Gondryho debutem je komedie Human Nature (Slez ze stromu, 2001), na které poprvé spolupracoval se scenáristou Charliem Kaufmanem. Film bude propagovat Eliah Wood. [další informace]

 

Velká role Le grand role
Francie, 2003 98 min.
Režie: Steve Suissa
Místo hlavní role v Kupci benátském, která po dlouhých letech čekání byla první velkou příležitostí, přiřkne Mauricovi osud daleko těžší roli po boku jeho smrtelně nemocné ženy.
Suissa realizoval dva celovečerní filmy, L'envol (Let, 2000) a Le grand rôle (Velká role, 2003), k nimž si rovněž  sám napsal scénář.

 

Země zaslíbená Beautiful Country
Norsko, USA, 2004 120 min
Režie: Hans Petter Moland
Dvacetiletý Vietnamec Binh je synem amerického vojáka, který se před lety oženil s jeho matkou a pak rodinu opustil. Mladík absolvuje dlouhou a strastiplnou cestu do USA, aby se pokusil najít nový domov i svého otce.
Hans Petter Moland se dlouho věnoval reklamě. V roce 1993 debutoval dramatem Secondloitnanten. Se svým druhým snímkem Nula stupňů Kelvina (Kjarlighetens kjoterne, 1995) získal Velkou cenu poroty na MFF v San Sebastiánu. Snímek byl uveden na MFF v Karlových Varech stejně jako jeho následující film, drama o alkoholikovi Aberdeen (1999).

 

Zkouška ohněm Gori vatra
Bosna a Hercegovina, Rakousko, Turecko, Francie, 2003 105 min.
Režie: Pjer Žalica
Tešanj je malé bosenské městečko, žijící dva roky po válce svými každodenními smutky a starostmi. Jenže najednou přijde zpráva o příjezdu amerického prezidenta Clintona a spolu s ní i američtí poradci, specialisté na demokratické a rovnoprávné uspořádání multietnické společnosti. Právě to je však pro místní neuralgickým bodem. Film dostal v Locarnu 2003 Stříbrného leoparda za debut.

 

Zrůda Monster
USA, 2003 111 min.
Režie: Patty Jenkins
Hrdinkou dramatu inspirovaného skutečnými událostmi je prostitutka Aileen Wuornosová, jejíž odpor k pokořující profesi dostane novou podobu ve chvíli, kdy v sebeobraně zabije jednoho ze svých zákazníků. Drama líčící osudy "první americké sériové vražedkyně" získalo Independent Spirit Award. Herecký výkon Charlize Theronové byl oceněn Oscarem, Zlatým glóbem a Stříbrným medvědem na loňském Berlinale. [další informace]