Hlavní obsah

V Rakousku uvidí Národní divadlo i výstavu o železné oponě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Inscenace pražského Národního divadla 1914 v Linzi, výstava Králové Šumavy o převaděčích přes někdejší železnou oponu a expozice připomínající 25. výročí jejího odstraňování jsou některé z projektů kulturní spolupráce mezi hornorakouským regionem a českou stranou. Novinářům je představili hejtman Horního Rakouska Josef Pühringer a český ministr kultury Daniel Herman.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Železná opona. Hranici na západ se snažily překonat tisíce Čechoslováků.

Článek

Hornorakouský hejtman uvedl, že jeho současná návštěva Prahy má tři body: kulturu, setkání s prezidentem Milošem Zemanem a dopravu a všechny tři oblasti jednání mají jako motto 25 let od pádu železné opony. „Kultura má v této souvislosti mimořádný význam, je spojovací prvek mezi lidmi i národy. Železná opona zůstala u některých lidí v jejich myslích i srdcích a kultura může napomáhat jejímu odstraňování,” řekl Pühringer.

Připomněl loňskou zemskou výstavu, která se konala v obou zemích, a letošní akce, k jejímž vrcholům patřilo červencové udělení zlatého čestného odznaku Horního Rakouska dramatiku Pavlu Kohoutovi. Kromě zmíněného uvedení inscenace 1914, kterou pro Národní divadlo nastudoval Robert Wilson, a výstav připomínajících někdejší železnou oponu se v říjnu uskuteční dny otevřených ateliérů českých i rakouských umělců.

V plánu je také vytvoření společné učebnice dějepisu, podle obou politiků jsou společné dějiny sousedních zemí zatížené některými nevyřešenými tématy, například tématem vyhnanců ze Šumavy. Učebnice bude teprve vznikat, na první tři roky projektu je zajištěno financování z rakouské strany.

Reklama

Výběr článků

Načítám