Zatímco místní eurooptimisté uplácali výsledného typického Čecha.eu jako jakéhosi buskera (pouličního umělce, který přijde, zahraje a shrábne drobné z klobouku), eurorealistům z všelikého hnětení vylezl nakonec troublemaker (výtržník a buřič, ale v mezích zákona). Obávám se, že obě tyto varianty v případě většího průšvihu shodně řeknou přivlastněnou větu z Knoflíkové války: Kdyby sem to bejval věděl, tak by sem sem nechodil.

Ještě tu máme samozřejmě europesimisty, jenže jejich krajíc má taky jen jednu stranu. Vychází mně z toho, že příměr o krajíci je nosný. Abychom se nemuseli zbytečně obávat, že nám krajíc někdy spadne namazanou stranou na zem, tak jsme jednu stranu zrušili. No jo, ale kterou? Co když jsme zrušili tu namazanou. Na co se teď budeme vymlouvat?

Kupujte vábničky!

V mimořádně nezajímavé volební kampani, kterou jsme prošli, mě zaujal inzerát v jakémsi časopise o myslivosti. Na první pohled neměl s volbami nic společného, ale byl neobyčejně inspirativní.

Začínal sloganem: Vábnička - nezbytný doplněk myslivce-kavalíra! Pak následoval výčet nabízených produktů: srnčí vábničky, kácháče, zaječí vřeštidla a myškovačky. A končil posláním: Dále dodáme polotovary vábnic pro adepty vábení k samostatnému naladění. Proto doporučuji: Vážení partajní hospodáři, začněte skupovat vřeštidla a kácháče, další volby jsou tu co nevidět!

www.zlutyorkan.aktualne.cz/zlutyorkan/index.php

Žlutý orkán, artistní webzin pro náročné, to je ideální kontr proti všemu volebnímu vábení (a pábení). Dostal jsem na něj tip od jednoho z přispěvatelů, ale trochu se obávám, jestli už není pozdě. V sekci Aktuálně & akce je redakční oznámení (7. 5.): Vyvanutí Žlutého orkánu. Tak jo. Muselo to přijít. Orkán končí. Jeho údržba se nevyplatí. Čus! Jelikož jsou tu však texty novějšího data, tak snad šlo jen o vyvanutí cvičné. Bylo by to škoda.

V sekci Divadlo i projekce si může telistovat unikátní elektronickou kritickou edicí Theatrum passionale. Železnobrodská pašijová hra 1752- 1791 , s doslovem divadelního historika Vojtěcha Rona. Dílo posvětil a lektoroval Alexandr Stich.

V sekci Literatura najdete pohádky, povídky a hlavně básničky. Ta s názvem 1988 , s podtitulem Trochejská vzpomínka na krušné dětství (autor Grimmus), končí verši: epilog: / byl to sen, či fata morgana? / ne, je třeba vyprat pyjama... . Některá vábení z dětství jsou kolektivní!