"Je to jedinečná, geniální hra, skvěle napsaná pro herce, i malé postavy jsou zachyceny s vynikající zkratkou," řekl Pitínský na úterní tiskové konferenci.

Poslední inscenace Našich furiantů v úpravě a režii Miroslava Macháčka, jež měla premiéru před 25 lety, se setkala s velkým diváckým ohlasem a udržela se na scéně řadu let. Natočila ji i Česká televize. Nyní se hra vrací na scénu v nové textové revizi. "Premiéra v květnu 1887 vyvolala spory mezi zastánci a odpůrci realismu. Vadila jadrná mluva i to, že sedláci tlučou pěstmi do stolu. Zapůsobila tak radikálně, že bylo nutné hned pro první reprízu utlumit provokativní rysy v textu," uvedla dramaturgyně Lenka Kolihová - Havlíková.

V inscenaci se objeví dvě desítky herců v čele s Jiřím Štěpničkou, Johannou Tesařovou, Janem Dolanským, Josefem Vinklářem, Miroslavem Donutilem, Jitkou Smutnou, Kateřinou Winterovou, Davidem Prachařem, Ondřejem Pavelkou a Aloisem Švehlíkem. ND připravilo k premiéře výstavu připomínající Stroupežnického hry na české první scéně i jeho dramaturgické působení v letech 1882 - 92. Pozornost věnuje zejména deseti inscenacím Našich furiantů.