V prohlášení, zaslaném Právu, se uvádí, že ČT, která se od roku 1993 podílela na výrobě zhruba dvou třetin všech domácích celovečerních snímků, nutí při koprodukcích nezávislé producenty přijímat nevýhodné podmínky a svými požadavky vědomě likviduje trh s televizními právy. Nutí je využívat svých služeb za nevýhodných podmínek a odmítá jednat s asociací o pravidlech spolupráce a hledat řešení problémů.

Producenti dále připomínají, že vždy podporovali snahu ČT za zvýšení koncesionářských poplatků a jejich valorizaci, neboť vždy věřili, že část těchto prostředků bude Českou televizí účelně vynakládána na výrobu původní české tvorby. "Je o to smutnější, že zaklínadlo poplatků se nyní stalo prostředkem pro vydírání a obrátilo se právě proti nezávislým producentům. Snahy producentů o jednání s vedením České televize vyšly naprázdno," říká předseda APA Pavel Strnad.

ČT se brání

Česká televize se těmto obviněním brání a tvrdí, že její vedení nastavuje nová pravidla koprodukčních smluv. "Podmínky výběrových řízení jsou více než kdy jindy transparentní," tvrdí tiskový mluvčí ČT Martin Krafl a dodává:

"Z nabídnutých scénářů vybíráme ty, které jsou pro ČT nejvhodnější. Jde nám o kvalitní a realizovatelná díla. Pokud jde o služby, ČT nenutí producenty služeb využívat, ale nabízí je a to je rozdíl. ČT už vložila do distribučních filmů téměř miliardu korun, čímž umožnila vznik desítek filmových titulů, které by bez její podpory nevznikly." Krafl dále tvrdí, že ČT se žádným jednáním nebrání. Zároveň však dodává: "Nezávislí producenti spolupracující s ČT podepsali smlouvy a v nich i ustanovení o důvěrnosti. Pokud se nyní na půdě APA domlouvají a využívají k tomu důvěrných informací, mohlo by vzniknout podezření z jejich kartelové dohody.

Nahradí Nova ČT?

Filmaři se stále častěji obracejí k televizi Nova. Její mluvčí Dan Plovajko k tomu Právu sdělil: "TV Nova má jasně definovanou strategii v oblasti koprodukce a nákupu televizních práv k původní české filmové tvorbě. Díky získané finanční stabilitě zvyšuje i své obchodní aktivity v oblasti českého filmu. Máme zájem a jednáme s jednotlivými producenty o možné spolupráci v oblasti nákupu televizních práv nebo koprodukce. Mezi nové české filmy, které se premiérově na obrazovce TV Nova objeví, mohu v tuto chvíli uvést například Kameňák II, poslední díl Básníků, Non plus ultras, Pánskou jízdu nebo Duše jako kaviár.