Jste znám spíše jako sbormistr Pražského filharmonického sboru. Co vás vedlo k založení Martinů Voices?

Lákala mě komorní sborová tvorba, ke které se dostávám u Pražského filharmonického sboru výjimečně. V práci s malým sborem řeším jiné interpretační problémy, odlišný zvuk, frázování i detaily. Měl jsem kolem sebe několik zpěváků, které to také zajímalo, a tak jsme založili Martinů Voices s krátkým zapamatovatelným názvem. A nemusí se ani překládat v cizině.

Deska Testamentum je vaše první?

Na několika deskách jsme se již objevili, ale samostatné album je to skutečně první. Chtěli jsme novou dramaturgii a Jan Novák je vynikající, ale u nás opomíjený skladatel. Jeho hudba a zvláště vokální díla obstojí ve světě a některé jeho skladby navíc skvěle sedí komornímu obsazení Martinů Voices. Tímto způsobem splácíme dluh, který vůči autorovi u nás máme.

Novák skládal hlavně na latinské texty. Jaké to je pro sbor zpívat v tom jazyku?

Latina je pro sborové zpěváky cosi jako denní chleba, setkávají se s ní velice často. Tentokrát to ale nebylo jednoduché s výslovností. Ve vokálních skladbách se latina vyslovuje buď středoevropsky, nebo italsky. Jan Novák v některých skladbách požadoval výslovnost klasickou, tedy antickou. Museli jsme se jejími pravidly doslova prokousat. Latina v ní zní exoticky, ale překvapivě se dobře zpívá.

Na Pražském jaru jste uvedli s Martinů Voices Nováka i Martinů. Jaký byl ohlas u posluchačů?

Program byl náročný, ale bylo vyprodáno a ohlas byl pozitivní. Koncert byl plánován jako pocta Novákovi s odbočkou k jeho učiteli Bohuslavu Martinů. O Martinů jsem strach neměl, ale musím říci, že zapůsobily i Novákovy skladby, hlavně jeho fugy. Nyní některé jeho věci zařazujeme úspěšně do každého našeho koncertu.

Co vás čeká se sborem v nejbližší době?

Letos fungujeme již pátým rokem a po albu a Pražském jaru nás čeká další premiéra. V prosinci totiž debutujeme s Českou filharmonií. Jiří Bělohlávek nás pozval k provedení komorní opery Čím lidé žijí od Bohuslava Martinů, kterou uvedeme společně v Rudolfinu. Máme i další koncerty na festivalech u nás a v říjnu budeme poprvé hostovat v Německu. Doma se chystáme i na natáčení komorní sborové hudby Bohuslava Martinů.