Zdá se, že prastará a pracná grafická technika litografie, při níž se používá kámen, je pro Suchého tvorbu pravou cestou. Pracnost umožňuje tvůrci promýšlet si do detailu kompoziční uspořádání figur, volbu barev i typ a druh písma. Všechno tohle zakladatel divadla Semafor zvládá s jistotou. Je přesný, zároveň výtvarně nápaditý. Své grafické řemeslo zkrátka ovládá s neochvějnou jistotou.

Tematicky čerpá z toho, co zná nejlépe. Tedy z divadla a skutečností s ním spojených. „Vše je ale pouze má fikce a fantazie. Nikdy nedošlo k tomu, že by se na mých litografiích někdo poznal a vyčítal mi to,“ řekl Právu na vernisáži výstavy divadelník.

Divadlo, stejně jako výtvarno, patří k vizuálně transparentnímu druhu umění a je mezi nimi určité duchovní pojítko. Toho si je Suchý dobře vědom a obě múzy umně propojuje a vzájemně cituje. „Svého přestupu k divadlu jsem nikdy nelitoval. Navíc maluji stále pro potěchu a důkazem je i tato výstava. Mám výhodu, že si mohu malovat, co chci, protože nejsem závislý na zakázkách,“ podotkl.

Jiří Suchý má rád zaoblené ženské křivky (Moritát II).

Jiří Suchý má rád zaoblené ženské křivky (Moritát II).

FOTO: katalog výstavy

Co lze považovat za brilantní, je znázornění zaoblené ženské křivky. Stehna a boky šantánových tanečnic v černých punčochách mají v sobě tolik smyslnosti, že v mysli evokují leccos. I tak hororové téma, jako jsou Erbenovy Svatební košile, má v Suchého ztvárnění jemnou erotickou vsuvku. A vůbec nevadí, že lebka, symbol smrti, cení zuby v prvním plánu.

Další věc, kterou je třeba ocenit, je nenápadný humor. Dílo s názvem Její kráse scházelo k dokonalosti jen málo ukazuje portrét dívky, která se směje. A to je kámen úrazu – chybí jí zub.

Suchý vkládá do svých litografií jemnou poetiku. Jeho ruka spíše píše poezii, než maluje obrazy. Každá z jeho grafik je vizuálně ztvárněná báseň nebo písničkový text. „Vystavuji docela rád, protože když už jsem se s tím maloval, je fajn, že ty obrázky může někdo vidět,“ vysvětlil Právu.

Jiří Suchý: Její kráse scházelo k dokonalosti jen málo
Galerie ART, Chrudim, do 28. srpna