Mezi ně nesporně patří první laureát ceny Bohemia Jazz Award John Scofield, dále mistr varhan Hammond B3 Dr. Lonnie Smith a jedna z nejpozoruhodnějších skupin současnosti, Children of the Light Trio, kterou tvoří pianista Danilo Pérez, basista John Patitucci a bubeník Brian Blade.

„Jsme rádi, že letos můžeme jak přivítat staré známé, tak rovněž představit tváře nové,“ řekl na včerejší tiskové konferenci k festivalu jeho zakladatel a umělecký ředitel Rudy Linka. „Naše motto se nemění: kvalita dostupná všem.“

Festival začne třemi koncerty v Praze na Staroměstském náměstí ve dnech 15. až 17. července. Prvnímu večeru bude kralovat trio Children of the Light, které si v minulých třinácti letech vybral legendární Wayne Shorter jako doprovodnou kapelu na turné. Pérez, Patitucci a Blade patří jednoznačně mezi světovou špičku a každý z nich má za sebou bohatou sólovou kariéru.

Muzikant Rudy Linka.

Muzikant Rudy Linka

FOTO: PRÁVO – Petr Hloušek

Druhý večer vyvrcholí koncertem amerického jazzového varhaníka Dr. Lonnieho Smitha, jenž se představí mixem jazzu, rocku a soulu. Třetí pražský večer budou moci čeští fanoušci u nás poprvé zhlédnout vystoupení amerického jazzového basisty Christiana McBridea. Dvaačtyřicetiletý muzikant se již prosadil nejen na poli jazzu, ale i v oblastech R&B, popu, hip-hopu a klasické hudbě.

I další program ale rozhodně stojí za pozornost. John Scofield a jeho kapela Überjam letos na Bohemia Jazz festu zahrají třikrát – v Plzni, Liberci a ve Zlíně. V Písku a Brně vystoupí první dáma brazilského jazzu Leny Andrade. Její sambou prodchnutá hudba je populární v celé Jižní Americe. Do České republiky přiveze své doprovodné trio a rovněž aktuální verze největších brazilských hitů.

Festival inspirovala koupě chalupy

Bohemia Jazz fest založil v roce 2005 jazzový kytarista Rudy Linka se záměrem prezentovat špičkový světový jazz v České republice.

Ohlas na akci byl brzy velmi pozitivní. Už v roce 2010 přilákala více než 70 tisíc fanoušků a jejich počet s každým rokem narůstá. Loni jich bylo 86 tisíc.

Proti loňsku pak letos do seznamu měst, kde se festival uskuteční, přibyl jihočeský Písek.

„Festival vlastně vznikl díky tomu, že jsem si v roce 2003 koupil chalupu na Šumavě. Většinu času žiju v New Yorku, ale do Čech mě to samozřejmě neustále táhne. V té době jsem poprvé pobýval v České republice delší dobu a na krásném náměstí v Prachaticích jsem si jednou řekl, že je škoda, že slouží jen jako parkoviště. Vzpomněl jsem si na většinu italských náměstí, která slouží k tomu, že se na nich něco děje, ať už to jsou trhy, anebo třeba právě hudba či jiné kulturní akce. V Prachaticích jsem si tenkrát řekl, že by tam mohl být úžasný festival. A protože se pohybuju v jazzu a znám z té oblasti prakticky všechny lidi na světě, představa o festivalu začala nabírat jasné kontury. V roce 2006 se poprvé uskutečnil ve třech městech,“ řekl Právu Rudy Linka.

Novým generálním partnerem akce je Česká spořitelna, novým oficiálním nápojem Stella Artois. Mediálním partnerem je deník Právo.