V osmadevadesátém se totiž kapela dočasně rozloučila nahrávkou Hello Nasty, která pak sice vyšla v několika odlišných verzích, ale nová kolekce nepřišla žádná.

Debutové album vydali Beastie Boys v roce 1986. Jmenovalo se Licensed To III a zpopularizovalo zaoceánskou hiphopovou vlně u širších posluchačkých vrstev. O tři roky později vyšla jejich dosud nejceněnější nahrávka Paul´s Boutique, kterou po třech jarech následovala Check Your Head.

Pakliže je příchod hip-hopu nutné hledat v osmdesátých letech, je jisté, že nové album To The 5 Boroughs se tam navrací. S plnou parádou, tedy syrovostí, výbojností, ostrými texty a k tomu s pestře dobarveným zvukovým podkladem, aby deska nezačala po pár minutách otravovat.

Vznikala několik let, a protože je poslední doba politicky nervózní, nevyhnuly se problémy světaběhu ani Beastie Boys. Přestože jsou na albu momenty, kdy se snaží být vyloženě veselí, převažuje vážnější pohled na věc, svérázný rozbor politických nálad. Beastie Boys v minulosti tak důkladní nebyli, v tom jsou noví.

Zvolili zajímavou cestu. Starý dobrý hiphopový základ opatřili razantními texty a pestrým podkladovým zvukem. Ohodnotíme-li skutečnost, že členové kapely (MCA, Mike D a King Ad-Rock) mají dosti odlišné hlasy, pak jsme kápli na velmi dobrou hip-hopovou desku.

Beastie Boys: To The 5 Boroughs, EMI, 42:12