John Irving: Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda

Americký spisovatel John Irving získal světový věhlas díky svým románům, z nichž některé byly úspěšně zfilmovány (Svět podle Garpa, Pravidla moštárny). V průběhu své třicetileté kariéry však nezapomínal ani na kratší prózy. Ty u nás vycházejí v reedici pod názvem Pokus o záchranu Čuňáka Sneeda.

V sedmi povídkách a jedné eseji se v koncentrované podobě dovídáme mnohé o Irvingově autorském světě i o něm samotném. V titulní povídce, která je vzpomínkou na dětství, prozrazuje, že za jeho spisovatelskou dráhu mohou vlastně dva lidé, jeho babička a smradlavý pouliční odpadkář. V eseji Král románů se zase vyznává z lásky k Charlesi Dickensovi. V žádné z povídek Irving nepopře svůj zájem o lépe či hůře skrývané lidské slabosti, ať už na ně nahlíží se soucitem, nebo spíše s ironií.  

Odeon, 160 stran

Maroon 5: Songs About Jane

Poprock, jednoduché písničky, funky cítění, triviální aranže, to jsou základní znaky tvorby americké skupiny Maroon 5. Zní ale příjemně, z písniček sálá žár upřímnosti, není v nich nic vykalkulované, tak to prostě skupina cítí. Za oceánem si vede dobře, debutové album z pultů prodejen vcelku rychle mizí a proto je tu šance, že by na sebe kapela mohla strhnout pozornost i českých posluchačů.           

BMG, 46:02