"My jsme na dvou koncertech v březnu, kde se album nahrávalo, samozřejmě nějaké novinky představili. Nebylo to ale ještě ono, nesedly si," přiznal Právu zpěvák skupiny Jaromír Švejdík.

Některé skladby se podle nich usazují velmi dlouho. "Osobně jsem měl ten pocit z Hvězdy. Je poměrně stará, ale teprve teď je to ono," prozradil bubeník Ladislav Kolompár. Kytarista Petr Kružík si totéž myslí o skladbě Drahá. Obě jsou na desce, prý už v té usazené podobě.

"Momentálně je hrajeme lépe než v minulosti, ale protože jsou jejich texty, zvláště Drahá, velmi osobní, ještě mi ke konečnému vyznění něco chybí," přiznal Švejdík.

Živě se nahrávalo v Akropoli

Deska se nahrávala 25. a 26. března na koncertech v pražském Paláci Akropolis a byl to riskantní podnik. Část nákladů spojená s realizací alba závisela na tom, jestli přijde dost lidí. Podařilo se, ale pokud by se to prý tenkrát nepovedlo, záznam by zůstal v šuplíku a vyšel třeba až za pět let.

Priessnitz, které proslavila alba Freiwaldau, Nebel nebo Potichu?, jsou charakterističtí romantickým sychravým kytarovým zvukem, který definuje jejich rodiště. Zpěvák Švejdík už ale několik let žije v Praze, byť se do hnízdiště s láskou pravidelně vrací.

Pouto s rodným krajem

"Nevykořenil jsem se, doma jsem v Jeseníku. V Praze žiji proto, že tam mám práci. Když je astronaut na Měsíci a pracuje v kosmické stanici, je to kvůli práci, zůstává ale pořád pozemšťanem. Já jsem Jeseničákem, potažmo Sudeťákem, ale přiznávám, že když se tak vracím, mívám někdy pocit, jako bych z kosmu přiletěl. Hned zítra bych se do Jeseníku odstěhoval napořád. Raději kamarádím se stromy než s auty," řekl Švejdík.

"Když se Jaromír přestěhoval do Prahy, měl jsem pocit, že mi uniká. Původně jsme chtěli přestat hrát, protože to nějak nefungovalo. Ale teď už je to v pořádku a mám dojem, že to je lepší než předtím," uzavřel kytarista Petr Kružík.