O režisérově úmrtí informovala švédská policie. Jeho tělo bylo nalezeno v hlavním městě Stockholmu. Úřady odmítly upřesnit příčinu smrti, uvedly však, že se nejednalo o zločin.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Bendjelloula proslavil nízkorozpočtový film o americkém hudebníkovi Sixtovi Rodriguezovi ze 70. let, po němž začnou pátrat dva jeho fanoušci z Jihoafrické republiky. Detroitský zpěvák Rodriguez se proslavil v JAR, ovšem na půdě USA se slávy nedočkal.

Bendjelloul film dotočil na svůj mobil, když mu v průběhu natáčení došly peníze na dokončení. Snímek získal Oscara za nejlepší dokumentární film.

Malik Bendjelloul

Malik Bendjelloul

FOTO: Anders Wiklund/TT News Agency/Files, Reuters

Bendjelloul se věnoval režírování dokumentárních filmů převážně o nejrůznějších hudebnících a skupinách více než dvanáct let. V roce 2001 natočil svůj první snímek o německé skupině Kraftwerk. Následovala dokumentární série o historii heavymetalu a samostatné dokumentární snímky, v jejichž rámci spolupracoval například s Björk, Stingem, Madonnou či U2.
Jeho portrét Alfreda Merhanova, muže žijícího 18 let na pařížském letišti Charlese de Gaulla, se stal inspirací Stevenu Spielbergovi pro jeho film Terminál. Malik Bendjelloul také pracoval jako režisér a kreativní producent kulturního týdeníku švédské televize s názvem Kobra a byl autorem řady hudebních videí a reklam.
Zdroj: ČTK