Muzejní noci, které se snaží představovat lidem kulturní instituce atraktivním způsobem, začaly v roce 2004 pražskou muzejní nocí. "Poté se festival rozšířil do celé republiky. Zapojila se již řada dalších institucí nejen muzejního typu. Konečně se začíná prosazovat myšlenka, že kultura je lidskou potřebou, že to není něco, co máme navíc," řekla Chovančíková. Loni začal festival v Jindřichově Hradci, do akce se v celé zemi přihlásilo 312 institucí ze 143 měst.

Ve Zlíně budou moci návštěvníci zdarma navštívit v pátek od 19 hod. do půlnoci dvě desítky míst, kromě expozic a výstav Baťova institutu také galerie, divadlo, hvězdárnu či zámek. Lidé budou moci mezi jednotlivými místy přejíždět na zapůjčených kolech či koloběžkách. Připraveny jsou různé tvořivé dílny, vědomostní soutěž, komentované prohlídky, koncerty, ochutnávky či umělecká projekce na 15. budovu Baťova institutu. Program je na internetových stránkách Baťova institutu www.14-15.cz.

V rámci Národního zahájení festivalu muzejních nocí se také představí letošní vítězové Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis, kteří budou vyhlášeni ve čtvrtek v Praze.