S Jaromírem Nohavicou už Urbánek v minulosti spolupracoval na muzikálu na ledě Romeo a Julie. Právě v té době přišla řeč na to, že by oba hudebníci spolu mohli napsat operu – Urbánek jako skladatel a Nohavica jako textař.

Impulzem pro to, aby na opeře konečně začal pracovat, se Urbánkovi stala nabídka ředitele festivalu Jaromíra Javůrka, který si u Urbánka objednal u příležitosti Roku české hudby skladbu přímo pro uvedení na Janáčkově máji. „Když jsem přemýšlel nad tím, jakou skladbu pro festival Janáčkův máj napíšu, rozhodl jsem se pro to, k čemu už dlouhou dobu směřuji, a to zhudebnit starozákonní příběh Judity,“ řekl Urbánek.

S námětem si Urbánek začal pohrávat od chvíle, kdy v ostravském Domě umění poprvé uviděl Klimtův obraz. Když se pak začal pídit po příběhu této ženy a přečetl si novelu Judita od chorvatského autora Mira Gavrana, téma ho velmi oslovilo. „Je to tak působivý příběh, že je překvapivé, že se ho zatím nikdo nechopil a neudělal třeba divadelní dramatizaci,“ dodal Urbánek.

„To, co zazní na festivalu Janáčkův máj, možná nebude předehra k opeře, ale určitě jde o odrazový můstek. Je to moje představa, jak bych chtěl příběh Judity pojmout,“ řekl Boris Urbánek s tím, že celá opera by mohla vzniknout během dvou až pěti let.

Skladbu Borise Urbánka, která se stane základem opery Judita, zahraje spolu s dalšími skladbami jiných autorů dvanáctičlenný Janáčkův komorní orchestr pod vedením Jakuba Černohorského v poslední květnový den v Domě kultury města Ostravy. Koncert bude koncipován jako oslava padesátého výročí orchestru.

Již 39. ročník Janáčkova máje se uskuteční ve dnech 22. května až 11. června v Ostravě i v několika dalších městech Moravskoslezského kraje. Letos nabídne dvě desítky koncertů převážně klasické hudby, v současné době jsou vyprodány asi dvě třetiny vstupenek.