Film ukáže dva legendární cestovatele nejen jako slavné osobnosti, ale i v nových souvislostech. Činí tak prostřednictvím jejich přátelství, pohledem do soukromých až intimních sfér, na jejich rodiny, přátele a nepřátele i chyby, omyly a poučení, jež jim posléze umožnily odolat politickým tlaků a pronásledování.

Za roky společného putování je spojuje 110 tisíc kilometrů cest, 8,5 miliónu prodaných knih v 11 světových jazycích, čtyři celovečerní filmy, 147 dokumentárních televizních filmů. Je zde však mnoho dalších událostí, které se po mnoho let skrývaly pod povrchem. Miroslav Zikmund, muž s takřka fenomenální pamětí, si sedmdesát let vede deníky, které jsou nejen osobním svědectvím, ale také přesným dokumentem doby ve všech jejích společenských a politických proměnách.

„Jak jsem poznával Miroslava Zikmunda jako člověka, jako chlapa, kterému se líbí ženy, ocení dobré víno nebo kvalitní valašskou slivovici, stále více jsem si uvědomoval, že jsem viděl řadu filmů o fenoménu Zikmund a Hanzelka. Mnohé byly dokonce velice oslavné, ale žádný z nich vlastně neukazoval, co to bylo za chlapy,“ říká Petr Horký.

Film, pro který Horký natočil se Zikmundem více než třicet hodin jeho vzpomínek a komentářů, vstoupí do kin 4. září.