Hlavní obsah

Jarchovský a Hřebejk chystají retro Učitelku, točit se má příští rok

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Celovečerní film Učitelka v režii Jana Hřebejka podle scénáře Petra Jarchovského, který při psaní vyšel z osobních zkušeností, je jedním z připravovaných nových českých snímků. Drama odehrávající se v 80. letech na předměstské základní škole, kde ředitelka spolu s rodiči hledá způsob, jak se zbavit učitelky podrobující si manipulací rodiny svých žáků, je ve stadiu vývoje a premiéru má mít v roce 2016. Na filmovém festivalu Finále Plzeň to řekl producent snímku Ondřej Zima.

Foto: Právo - Jan Handrejch

Režisér Jan Hřebejk

Článek

Podle Českého filmového centra patří Učitelka mezi více než stovku připravovaných hraných a animovaných filmů v Česku. Z nich nejvíce je právě ve stadiu vývoje (64). Ve výrobě je 23 filmů a v postprodukci 16.

„Půjde o již 17. celovečerní Hřebejkův film. Máme přibližně pět verzí scénáře, postupně se blížíme k finální podobě. Zahájili jsme casting hlavních dospělých rolí a v průběhu léta a podzimu bychom rádi uskutečnili obhlídky, plánujeme točit jen na lokacích, pravděpodobně mimo Prahu,” uvedl Zima. Točit by se mělo příští rok, rozpočet je 20 miliónů korun.

Podle Zimy promítl Jarchovský do námětu vlastní zkušenost z dětství. Učitelka je bezdětnou vdovou po vysokém armádním důstojníkovi a manipulací si podrobuje rodiny žáků. Zjistí si, kde pracují jejich rodiče a jak by pro ni mohli být užiteční. „Pokud někdo odmítne ,výpomoc‘, může si být jistý, že na to doplatí. Ač se příběh odehrává v časech minulých, kořeny problémů s klientelismem, korupcí, manipulací a ohýbáním práva jsou naprosto analogické a vyrůstají ze stejné půdy, půdy živené lidským strachem, vypočítavostí, lhostejností, malostí a zištností, jako je tomu i dnes,“ uvedl Zima.

Podle Hřebejka je Učitelka pečlivou a strhující analýzou, jak společnost dokáže být postupně umrtvena a zastrašena až k beznaději, že jde cokoli změnit. „Je o kolektivní letargii, která může zavinit tragédii. A o naději, kterou v sobě nese odmítnutí lhostejného přihlížení a překonání vlastního strachu. A to se mi zdá mimořádně aktuální,“ uvedl.

Reklama

Výběr článků

Načítám