Na režisérské stoličce vystřídal ve třetím dílu Chrise Columbuse (Sám doma) Alfonso Cuarón, talentovaný mexický filmař, který má oscarovou nominaci za Mexickou jízdu a mimořádný cit pro teenagery, jimž jsou jeho filmy zpravidla určeny.

Třetí díl přivede také několik nových potterovských herců - zesnulého Richarda Harrise vystřídá v roli Brumbála Michael Gambon, dále se představí například Gary Oldman jako Sirius Černý. Představitelé hlavních dětských rolí - Daniel Radcliffe v roli Harryho, Rupert Grim jako Ron a Emma Watsonová coby Hermiona ovšem zůstávají na svých místech, respektive ve třetím ročníku školy čar a kouzel v Bradavicích.

V New Yorku měl film premiéru za asistence stovek nadšených fanynek, které typickým jekotem přivítaly především Daniela Radcliffa. "Je to film plný překvapení - velmi, velmi strašidelný, ale vynikající," řekl při té příležitosti čtrnáctiletý herec, který se teď hodlá věnovat hlavně škole. Pokud by se to dalo zařídit mávnutím kouzelné hůlky, chtěl by být v budoucnu rockovou hvězdou.

V Čechách bude mít film slavnostní premiéru 9. června, o den později vstoupí v pětatřiceti dabovaných, dvou titulkovaných a jedné Imax kopii do kin