Podle průzkumu, kterého se účastnilo 2030 lidí, si asi 57 % respondentů za minulý rok koupilo nějakou fyzickou nahrávku a jen 39 % si koupilo legální mp3 z internetu. Až 15 % Britů si koupí CD, vinyl nebo kazetu, i když vědí, že je nebudou poslouchat, což ukazuje, jak silná je lidská touha něco sbírat. Část lidí může chtít podpořit začínající umělce a někdo si třeba vinyly dává na zeď jako obrazy.

„V kazetách je momentálně jistá originální sběratelská hodnota, máme podezření, že velká část z nich jen leží na poličce a nikdo je nepouští,” řekl Maurice Fyles, který na průzkumu pracoval.

„Možná je to reakce na digitální svět”

Víc než polovina takových sběratelů dává přednost vinylu, 48 % CD a 23 % si ve skříňce oprašuje kazety. A nejsou to jen staří nostalgici, naopak na vlastnictví fyzického nosiče si podle ankety zakládají lidé mezi 18 a 24 lety.

„Snad je to reakce na digitální svět, ale fyzické nosiče, které jsme už řadili do historie, zase ožívají, fanoušci a sběratelé si žádají různé limitované edice,” dodal.

Spíše mladí jsou podle průzkumu zodpovědní i za dlouhodobě rostoucí prodej  gramofonových desek. Loni šla čísla opět nahoru. Jde o limitované edice současných kapel, ale často i o velmi staré kapely jako Pink Floyd, Rolling Stones, Led Zeppelin a různé jazzové a bluesové klasiky. Vesměs je to vysoce kvalitní nadčasová hudba a sbírání desek také rozhodně nepatří k levným koníčkům.