Kotíkova komedie je sestavena z anekdot, které vypovídají s velkou nadsázkou o tom, co se může stát, když se muži musí sami postarat o domácnost

. "Je to snad poprvé, co Ondřej Vetchý hraje úplného magora, zatímco já zcela seriózní postavu. Tak se to konečně jednou otočilo," řekl Martin Dejdar, který hraje hlavní roli Viktora, zatímco Vetchý jeho beznadějně nešikovného bratra Artura. Ve filmu se objeví i Josef Abrhám jako pedantský soused a pěstoun čtyř dětí či Vladimír Škultéty jako Viktorův syn. "Opravdu jsem si to užíval, byl výborným tátou," ocenil Škultéty Dejdara.

Přestože je to hlavně mužský film, objeví se v něm i několik žen, například herečka Světlana Nálepková, která publiku před zahájením projekce prozradila, že hraje klasickou stíhačku: "Sekretářku, která se snaží ovdovělého manžela Viktora za každou cenu ulovit."

Film, nebo sitkom?

Pánská jízda má anekdotickým charakterem velmi blízko k sitkomu, evidentně i proto, že Martin Kotík, který je pod filmem podepsán jako režisér, scenárista i producent, je spolumajitelem pražské firmy, která píše a vyrábí sitkomy pro zahraničí. "Máme tým tří, čtyř scenáristů. Naše dva sitkomy No problemMax Marvel Show byly dokonce pozvány na přehlídku prestižního festivalu televizní zábavy v Montreaux," prozradil.

Poté je prý oslovili představitelé britské asociace komediálních scenáristů a pozvali je na několik svých akcí. "Mohli jsme se projít jejich různými workshopy. Hodně jsme se při tom naučili a snažili se to uplatnit i v tomto filmu," dodal. Mezi českým a britským prostředím však je prý stále mnoho rozdílů. A ten hlavní? "V Británii je psaní komedií pro scenáristy tou nejvyšší metou. Jde o tvůrčí aristokracii."

Rodinný film

Snímek Správce statku je uveden jako film Martina Duby, jeho rodiny a jeho přátel. Autor, dříve kameraman filmů Don GioZapomenuté světlo, jím debutuje nejen na režisérské stoličce, ale také jako herec. Příběh vypráví o statku Solec v Českém ráji, kde žije rodina Kubových. Rodinný statek postupně upadá a zachrání ho až příchod agilního brigádníka a nového správce Františka Nováka, který kolem sebe šíří radost ze života.

Martin Duba do filmu obsadil sebe, manželku Jarmilu a jejich děti."Nejtěžší pro mě bylo vzít rodinu a natočit s nimi film. Potom také složit hudbu k filmu, protože už jsem to dvacet let nedělal. Musel jsem si vzít kytaru a znovu si zkoušet brnkat," přiznal se Duba, který je podepsán pod filmem i jako scenárista a kameraman.

V roli Františka se tu poprvé před kamerou představil syn hudebníka Jiřího Stivína Adam: "Bavilo mě to, byla to sranda, ale těžko říct, jestli se někdy v budoucnu znovu před kameru vrátím."

O tom, že jde skutečně o "rodinný film" svědčí mimo jiné i to, že manželský pár, který přijel v jednom okamžiku příběhu koupit "Kubovic" statek, si zahrál filmový producent a režisér Ondřej Trojan s manželkou Barborou Trojanovou.