„Scott byl skvělý umělec, nikdy jsem neviděl, že by někdo dal hraní na bicí větší smysl než Scott Asheton. Byl jako můj bratr,” uvedl Iggy Pop.

„Ashetonovi vždycky byli a jsou jako moje druhá rodina. Myslím na jeho sestru Kathy, ženu Liz a dceru Leannu, která byla světlem jeho života.”

Asheton se narodil ve Washingtonu D.C., ale dospíval v Michiganu, kde se s bratrem Ronem pokoušel o první hudební vystoupení. „Moc nám to nešlo,” zavzpomínal Scott v knize The Stooges: Head On. „Líbilo se nám být ve skupině, vypadali jsme, že jsme skupina, pořád jsme byli spolu. Ale až když přišel Iggy, tak to začala být opravdová skupina.”

Průlomový debut

S divokým frontmanem partička získala popularitu v okolí Detroitu, což vedlo k vydání debutu u Elektry v roce 1969. „Ani jsme neměli písničky, hodně z toho prvního alba jsme napsali až v hotelu Chelsea v New York City za dva dny, těsně před tím, než jsme šli do studia,” uvedl mimo jiné v knize.

Iggy Pop na Colours of Ostrava

Iggy Pop na Colours of Ostrava

FOTO: Aleš Honus, Právo

Deska produkovaná Johnem Calem z Velvet Underground se stala základem pro punk-rockovou éru, inspirovala Davida Bowieho i Ramones. Za výbornou je považována i další deska Fun House, ani jedna ale nebyla moc komerčně úspěšná. Skupina se pak na chvíli rozpadla. Po obnovení vydali legendární album Raw Power.

Scott Asheton ještě krátce s Popem spolupracoval na sólo turné v roce 1978, ale pak se na dlouhá léta rozešli. Bubnoval třeba se Sonic's Rendezvous Band.

Teprve v roce 2003 se kapela dala dohromady a punkové „retro” slavilo úspěchy na největších festivalech světa. The Stooges vydali také nové album The Weirdness (2007). Po dvou letech Scottův bratr Ron zemřel, což znamenalo definitivní konec původní sestavy.