Jejich mládí je odzbrojující, sladké úsměvy zabírají. Leccos jim projde a ostatní se podivují nad jejich party v náklaďáku nebo nad večírkem zkrvavených těl. Taková zlatíčka jsou průkopníci newyorské klubové scény počátku 90. let, teenageři známí jako club kids - děti klubů.

Film Party Monster dvojice režisérů Fentona Baileyho a Randyho Barbaty se snaží evokovat atmosféru této podivné a excentrické společnosti. V příběhu vystupují dvě autentické postavy "dětí klubů" Michael Alig (hraje Macaulay Culkin) a James St. James (Seth Green). Sledujeme jejich pouť, od osudového setkání u sladkých koblih až po tragické finále.

Drogové večírky

Autoři filmu vtiskli neforemné změti večírků, drogového opojení a afektovaných póz příběh tragédie. V pozadí jsou děti, které trpí ústrky, zneužíváním a nedostatkem lásky. Když skáčou na pódiu a křičí, že ti dospělí myslí jen na prachy a kariéru, může nám jich být líto. Ačkoliv nejeden taťka si v kině řekne: Na takové fakany platí jedině řezat, řezat a zase řezat. Jak jsou malí, tak jsou k sobě a ostatním poměrně krutí.

Alig, jehož hraje Culkin se zajímavou směsicí infantilní samolibosti a charismatu, se stává pro ostatní téměř spasitelem, zatímco jeho vlastní osobnost se hroutí. Ztrácí zábrany a my sledujeme, jak se jeho život postupně vyprazdňuje, každý pořádný večírek má svou kocovinu. A pokaždé je potřeba ještě silnější dávku dráždidla a větší vodvaz. Kdo to kdy nezažil...

Zbytečně vyumělkovaný film

Ale to celé je poměrně vyumělkované a vystavěné v klasickém schématu slavné a přitažlivé hvězdy, která nezvládá svou roli. Filmu také chybí odstup. Autoři chtěli točit o kultovním fenoménu a sami na sebe prozradili, že si taky rádi jako club kids zařádí a že je mají až příliš rádi.

Samotná forma je v některých místech ujetá a stejně nekonvenčně konvenční. Jako samotní club kids si pohrávají s maskami a vžívají se do jejich infantilnosti a ublíženectví. V takovém světě už ani nejde o populární kulturu, o kýč. Jediné, na čem záleží, je schopnost šokovat a překvapit.

Nakonec nejzajímavějším charakterem filmu (vedle krátké ženské role, kterou ztvárnil Marilyn Manson) je James St. James, jehož samolibost a afektovanost udává charakter filmu, který si hraje na něco, co není. Ze světa lesklých a velikášských večírků nelze dělat tragédii, protože na party se člověk baví, vytrhuje z denního života a odreagovává se.

Třebaže potom se za to musí pořádně zaplatit, vyměňuje na chvíli svůj obyčejný život za rozptýlení a oblouznění nebo zapomnění. Tragédií pouze je, když je večírek (nebo film) špatný.

Film je promítán s krátkým předfilmem Jakuba Sommera MAJ KOMPJUTR

Party Monster, (USA 2003) 99 minut.

Režie a scénář: Fenton Bailey, Randy Barbato, Fenton Bailey, Randy Barbato, kamera: Teodoro Miniaci, hudba: Jimmy Harry. Hrají: Macaulay Culkin, Seth Green, Chloe Sevigny, Marilyn Manson.