Americký muzikál o Artušovi, který je kultovní a velmi mlhavou postavou britské historie, měl na Broadwayi premiéru v roce 1960 a dočkal se více než osmi set repríz. "Nakonec ho ale vytlačila jiná díla a postupně upadl v zapomnění," řekla režisérka ostravské inscenace Dagmar Hlubková. Dodala, že Camelot nebyl ze stejného důvodu dosud uváděn nejen v České republice, ale ani v žádné jiné středoevropské zemi.

Aktuální téma

Povědomí o legendě je ale nyní podle režisérky daleko větší než před čtyřiceti lety. "Doba se změnila a lidé hledají někoho, kdo je spasí, až bude nejhůř. Model tohoto hrdiny začíná být dnes aktuální více než kdy jindy," uvedla Hlubková.

O tom, že artušská legenda je stále živá, podle ní svědčí také řada nových zpracování tématu, počínaje úspěšnými filmy (Excalibur, První rytíř či Monty Python a Svatý grál) a konče třeba novým divadelním muzikálem Excalibur, který uvádí pražská Ta Fantastica.

Autora hudby poznáte snadno

Muzikál Camelot, který pojednává o velké lásce prolínající se s bojem o moc, přišel na broadwayské jeviště jen čtyři roky po My Fair Lady. Slavní autoři vycházeli především z děje románu T. H. Whita The Once And Future King, který však pro jevištní účely museli pochopitelně zjednodušit. "Co se týče hudby, po prvním hudebním čísle poznáte, kdo muzikál napsal. Na mnoha místech hudba velmi silně připomíná My Fair Lady, a to nejen melodiemi, ale také instrumentací a obsazením orchestru," tvrdí šéf operety ostravského divadla Miroslav Urbánek.

V hlavních rolích muzikálu se představí řada sólistů ostravského operetního souboru, ale například i brněnský muzikálový herec Petr Gazdík, který roli ušlechtilého rytíře Lancelota podle svých slov přijal s velkou radostí. "Je to dobrá role. Jsem rád, že ji hraji, protože sám bych rád takový byl," řekl Gazdík novinářům.

Premiéra Camelota, jehož překladu se zhostili Ivo Osolsobě a František Zacharník, se uskuteční v Divadle Jiřího Myrona v sobotu od 19 hodin, další představení se hraje o den později v 17 hodin.