Zelenka, scénárista filmů Knoflíkáři, Rok Ďábla či Samotáři, se na divadelním jevišti úspěšně uvedl prvotinou Příběhy obyčejného šílenství, kterou režíroval v Dejvickém divadle a za niž získal Cenu Alfreda Radoka. Dnes se hraje v řadě českých divadel a také v Polsku, Maďarsku i Austrálii. V Odchodoch vlakov se Zelenka inspiroval aktovkou Číňani Michaela Frayna, od níž se ale pouze odpíchl k vlastnímu, hořce komediálnímu sdělení.

Dva pohledy na tutéž komedii

Když se otevře opona, vidíme značně omšelé kulisy, v nichž dva herci hrají komedii o tom, jak se jim na návštěvě sešli hosté záměrně i omylem pozvaní, jež je třeba za každou cenu oddělit. Pokud vám hra připadne poněkud upachtěně nevtipná, rozhodně o pauze neodcházejte. Právě po ní se totiž kulisy otočí a táž komedie se odehrává zezadu.

Jistěže to není nic nového, zvláště v případě Frayna, nicméně Petru Zelenkovi se daří prostřednictvím upachtěného šmíráckého kolotoče prozradit hodně o životě obou protagonistů - a to jak ze sféry osobní, tj. o jejich právě ztroskotavším manželství, tak zejména o profesním dně herců, kteří Shakespeara vyměnili za dabing, hlášení odjezdů vlaků či odletů letadel anebo prezentaci nové benzínové pumpy.

Prostor pro herecký koncert

Pro oba protagonisty je Zelenkův text nabídkou k uplatnění široké škály hereckých prostředků a nutno říct, že ji využívají na sto procent. V komedii, předváděné jako "divadlo na divadle", se blýsknou šmíráckou rutinou přehrávanou s groteskní chutí, za kulisami jsou to unavení lidé předstírající jeden druhému svou úspěšnost.

Anna Šišková dokáže svůj ženský šarm a půvab obratem zkarikovat do puberťáckého Saši, Ady Hajdu je neodolatelný v neustálém Stephenově souboji s pamětí i v úsměvně slizkém Barneym, vrcholné výkony podávají oba v prostředním "zákulisním" díle, kdy v šíleném tempu odehrávají ve dvou lidech hru určenou původně pro sedm postav. A končí se čechovovskou či spíše zelenkovskou hořkosmutnou něhou.

Odchody vlakov potěší jak ty, kteří se přišli jen pobavit, tak ty, kteří v nich objeví i leccos z našich nestíhaných životních maratónů.

Petr Zelenka / Michael Frayn: Odchody vlakov

Překlad a dramaturgická spolupráce Zora Jaurová, režie Petr Zelenka, scéna a kostýmy František Lipták, světelný design Róbert Polák, premiéra v Divadle Astorka Korzo ´90 3. února, v Divadle Kalich 17. května 2004.