Tipy Marka Dobeše

Čtu: Knihu Psycho-analytická praxe. Už přes půl roku a nevím proč.

Poslouchám: Skupinu Motörhead a jednou bych pro ně chtěl natočit klip.

Viděl jsem: Film Choking Hazard v Plzni, Praze, Brně, Kolíně, Olomouci, Hradci Králové, v New Yorku...

Internet: filmová databáze The Internet Movie Database  IMDb.

Jiří Gruša: Dotazník aneb Modlitba za jedno město

Vedle Škvoreckého Zbabělců dosud Česká knižnice nevydala jiného žijícího autora: až nyní román totální absurdity - Dotazník (1975) Jiřího Gruši. Nápadné to není jen v rámci celku nejsoustavnější ediční řady z české literatury, ale i v edičním komentáři Jiřího Trávníčka a Jany Papcunové.

Komentář výrazněji než u jiných svazků polemizuje s dosavadními výklady Grušova díla, inspirativně ukazuje jeho souvislost s dědictvím světového písemnictví od Joyce, přes Grasse, Erenburga po Shandyho či Hrabala. Živá a dnešní interpretace na místě obvyklého literárně historického komentáře pojmenovává vztah Grušovy prózy s vlastní poezií a ukazuje výstavbu románu, v níž podle interpretů nezáleží ani tak na tom, co se říká, ani na tom, jak se to říká, nýbrž na tom, že se říká.

Nakladatelství Lidové noviny, 308 str., 195 Kč

The Von Bondies: Pawn Shoppe Heart

Garážový rock, který se zvukem přibližuje atmosféře šedesátých a sedmdesátých let, je momentálně za oceánem moderní. Detroitská čtveřice The Von Bondies je navíc přátelsky propojena s The White Stripes, pročež je zřejmé, že i ona se inspirovala syrovou hudbou svých otců, kterou si bere jako modlu.

Warner Music, 40:46