Magistrát sice před několika dny uvedl lokality, kdy by mohly stát čtyři moderní plastiky z kamene, dřeva a železa nazvané Fragment, Pád do přízemí, Šance a Jelito. Místa neodpovídají původnímu záměru.

"Vyloučili jsme možnost, aby stály na travnatém pásu sadů," potvrdil vedoucí odboru památkové péče plzeňského magistrátu Petr Marovič. "Sochy těchto rozměrů, některé váží až sedm tun, by trávník zničily a jeho obnova by byla velice nákladná. Proto jsme vybrali jiná místa: lokalitu U Zvonu, Mlýnskou strouhu a sami výtvarníci se mohou rozhodnout, zda by se jim nelíbil prostor před hlavní poštou, pod divadlem nebo u vědecké knihovny," vysvětlil Marovič.

Kurátora Ivana Neumanna, ředitele pražského Českého muzea výtvarných umění, o nepotěšilo: "Měli jsme vytipovaná díla, která měla stát na trávnících sadového okruhu v městském centru. Pokud radnice určila místa jiná, tak nevím, zda tam vybrané plastiky vůbec půjde umístit a zda se tam budou hodit," řekl Právu Neumann, který chce ještě tento týden Plzeň navštívit. "O tom, kdy by se mohly sochy ve městě objevit, tak zatím není možné hovořit," dodal ředitel muzea.

Vedoucímu odboru kultury Vladimíru Líbalovi se jeví jako nejvhodnější parčík U Zvonu. "Dvě nebo tři plastiky by mohly být tam, byla by to pěkná venkovní galerie," uvedl Líbal, který doufá, že se sochy objeví v Plzni ještě do počátku prázdnin.