Mujić médiím v Německu vylíčil, že po úspěchu na prestižním filmovém festivalu ho doma všichni vítali jako celebritu. Původně věřil, že zůstane u herectví, nedostal ale žádné nabídky. Přišel i o práci, neboť ostatní prý byli přesvědčeni, že je bohatou hvězdou. Když si našel zaměstnání v sousedním městě jako sběrač odpadků, lidé ho údajně uráželi a vysmívali se mu, že filmová star sbírá smetí. K tomu si poranil záda a muset nechat i této práce.

„Na konci podzimu jsme byli tak chudí, že jsme neměli ani na jídlo. Tehdy jsem se rozhodl jet zpátky do Berlína,” řekl Mujić agentuře AP. Místo limuzíny, bodyguardů a červeného koberce jako loni v únoru ho ale v německé metropoli s manželkou a třemi dětmi čekala ubytovna pro uprchlíky, neboť vytoužený azyl v Německu nezískal. Německo podle AP azyl lidem z Bosny a Hercegoviny už delší dobu neuděluje, protože tuto zemi pokládá za politicky stabilní.

Sbírka na právníka

Pomoci se mu nyní snaží pořadatelé Berlinale, jehož nový ročník začne 6. února. „Když jsme minulý týden zjistili, že je Mujić zpátky ve městě, okamžitě jsme ho kontaktovali,” uvedla mluvčí festivalu Frauke Greinerová. Organizátoři podle ní pozvali celou jeho rodinu na letošní přehlídku a mezi sebou vybrali peníze na právničku, aby Mujičův případ prověřila. „Jeho situace je složitá, ale my věříme, že ta právnička by mu mohla pomoci,” poznamenala Greinerová.

Mujić, který v oceněném filmu hrál sebe sama, nyní čeká, jak vše dopadne. Zbývá mu ale ani ne měsíc. Do Bosny se každopádně vrátit nechce. „Tam bychom neměli na jídlo ani nic, abychom mohli vychovávat naše děti,” tvrdí nechtěná filmová hvězda. Stříbrnou sošku medvěda z Berlinale nosí neustále u sebe a stále je přesvědčen, že pro něj byla více požehnáním než prokletím. „Tenhle medvídek je moje vízum do Německa,” říká.