Josef Kočí

Čtu: Se zájmem a pravidelně sleduji články o výtvarných aukcích doma i ve světě. Na knížky žel moc času nemám.

Poslouchám: Klasiku 60. let, Beatles a Olympik. A občas vážnou hudbu.

Viděl jsem: Chystám se na výstavu Slavíčka v pražské Městské knihovně. Prý je výborná. V poslední době mě nadchla retrospektiva Brožíka a v Bratislavě expozice Alfonse Muchy, kam jsme z našich sbírek půjčovali pár děl.

Internet: Surfuji, aby získal informace.

Petr Spálený: Obyčejný muž, To nejlepší 1967 - 2004

Zpěvák Petr Spálený vydal za čtyři desetiletí pobytu na hudební scéně tucet elpíček a stejný počet cédéček. Výběr z nich nabízí dvojalbum, které dobře dokumentuje vývoj jeho vokální osobnosti i skutečnost, že byl a je především muzikální vypravěč. Na desce jsou hity Plakalo bejby, To vadí, Byla to past, Josefína a další.

Petr Spálený: Obyčejný muž, To nejlepší 1967 - 2004, Supraphon, 75:54 a 77:25

Anchee Minová: Divoký zázvor

Čínská spisovatelka žijící ve Spojených státech Anchee Minová (47) nás ve svém románu zavádí do Šanghaje konce šedesátých let, do období vrcholící Maovy kulturní revoluce. Na pozadí osudů tří mladých přátel, dívek a chlapce, se odvíjí příběh přátelství a zrady, lásky i smrti, především však ničivého politického fanatismu.

Právě on, vše prostupující a deformující, zasévá nelidskost do rodinných vztahů i intimního života. Mladí se dobrovolně zříkají svých třídně nespolehlivých rodičů a touhu po milování potlačují pro slib věrnosti, který dali soudruhu Maovi. Navenek jsou přesvědčiví ("Jednoho dne za mne bude revolucionářka. Maoistická hvězda."), uvnitř se ale cítí zmatení. Věrohodnost čerpaná z vlastních vzpomínek a čtenářsky vděčná forma učinily z Divokého zázvoru bestseller nejen ve Spojených státech.

Přeložila Hana Parkánová-Whitton, Ikar, 224 stran