Hlavní obsah

Za sedm dolarů koupila pravého Renoira a těšila se na milióny. Teď musí obraz vrátit

Alexandria (USA)

Příběh obrázku francouzského malíře Pierra-Augusta Renoira, který média sledovala od září 2012, skončil tento týden zklamáním pro ženu, jež obraz před několika lety koupila na bleším trhu za pouhých sedm dolarů (dnešních asi 140 Kč). Podle agentury Reuters soud v pátek dospěl k závěru, že obrázek se musí vrátit do muzea v Baltimoru, odkud byl ukraden.

Foto: The Potomack Company

Renoirův obraz Krajina na březích Seiny (Paysage Bords de Seine)

Článek

O příběh Marcii Fuquaové svého času americká média podrobně informovala: bývalá učitelka přírodopisu Krajinu na březích Seiny (Paysage Bords de Seine) pořídila v roce 2009 na bleším trhu za pár dolarů, aniž tušila, že Renoirova signatura je pravá. Malbu o rozměrech pouhých 14 na 23 centimetrů koupila spolu s panenkou a s plastovou krabičkou, protože se jí zalíbil malý zlacený rám. Později však svěřila obraz odborníkům, kteří dospěli k závěru, že jde o pravého Renoira s odhadní cenou kolem 100 000 dolarů.

Šťastná "majitelka" pak svěřila plátno dražební síně Potomack Company v Alexandrii, ale aukce byla na poslední chvíli zrušena. Přihlásilo se totiž Muzeum výtvarného umění z Baltimoru s tím, že právě tento obraz byl ukraden, když byl v muzeu v roce 1951 vystavován. Dílo zapůjčila sběratelka Saidie Mayová, která v květnu 1951 zemřela a svou sbírku muzeu odkázala. O krádeži neexistuje žádná policejní dokumentace, pouze v muzejním archívu je zmínka o tom, že Renoirův obraz byl ukraden 17. listopadu 1951.

Americký federální soud nakonec rozhodl, že nárok muzea je oprávněný. "Vlastnického nároku nelze nabýt k věci, který byla ukradena," odmítla soudkyně Leonie Brinkemaová argumenty právního zástupce Fuquaové, jenž žádal, aby obraz byl označen za majetek jeho klientky.

Obraz Paysage Bords de Seine prý Renoir v roce 1879 v restauraci u Seiny namaloval na plátěný ubrousek pro svou milenku. V roce 1926 byl prodán pařížské galerii Bernheim-Jeune, kde ho později koupila rodina sběratelky Saidie Mayové z Marylandu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám