"Paní Fantlová je ve svých osmdesáti letech úžasně charismatickou osobností, která dokáže skvěle vyprávět," říká Třeštíková. Příští týden připomene snímkem Nebe nad Evropou české piloty, kteří působili v britském Královském letectvu, generály Františka Peřinu a Františka Fajtla i profesora Jana Wienera.

Doufá, že o její volný cyklus bude mít ČT zájem i v budoucnosti. "Chtěla bych zachytit lidi, kteří jsou důležití a zajímaví pro náš národ. Právě jednám s Českou televizí a doufám, že se podaří v blízké době realizovat ještě další tři filmy," říká filmařka.

Témata pro další tři pokračování

Ještě jednou by se chtěla vrátit k holocaustu, a to v osudech několika lidí, kteří prožili takzvaný rodinný tábor v Osvětimi. "Za jednu noc tam zemřelo čtyři a půl tisíce lidí, což je největší hromadná vražda československých občanů v naší novodobé historii," objasňuje.

Další film věnovala proslulému českému psychiatrovi Jaroslavu Skálovi, který se zabýval léčbou alkoholismu. "Ještě za svého života se stal legendou, v květnu mu bude už osmaosmdesát let. Myslím, že pro dvacáté století je závislost velmi důležitým tématem," vysvětluje.

Do třetice připravuje film o fotografu Pavlu Štechovi, kdy se posune do období normalizace. "Fotografové jsou vždy o něco svobodnější než my filmaři, a pokud někdo v této zemi mohl zachytit život v období normalizace, jsou to právě oni. Pavel Štecha je výraznou a významnou osobností, které se to podařilo," dodává.