„V současné chvíli máme již 85 procent hlavního programu naplánováno a potvrzeno,“ řekl  novinářům umělecký šéf projektu Petr Forman. Rozpočet projektu je 420 miliónů korun, podílejí se na něm město Plzeň, ministerstvo kultury, Evropská unie a Plzeňský kraj.

„Ještě máme prostor pro spolupráci s privátním sektorem a počítáme s příjmy ze vstupného,” dodal nový ředitel pořádající obecně prospěšné společnosti Jiří Suchánek.

Manažer Suchánek je již pátým ředitelem projektu Plzně jako města kultury, funkce se po vítězství v uzavřeném výběrovém řízení ujal v polovině listopadu. Chce mimo jiné do projektu maximálně zapojit místní komunitu a kulturní scénu. Program odstartuje 17. ledna 2015 a každý měsíc nabídne velkou akci ve veřejném prostoru.

V lednu vystoupí například světoznámý švýcarský provazochodec David Dimitri, v únoru se lidé vydají na festival světla, v březnu pak na otevření kulturního centra v bývalém pivovaru Světovar, říká Forman. V dubnu se otevřou plzeňské tovární areály při akci Továrny představivosti a v květnu se Plzeň stane dějištěm oslav 70. výročí konce války.

Sutnar, Loos, Trnka

Na jaře a v létě se kultura ještě více ukáže v ulicích. Velkou pozornost chtějí pořadatelé také věnovat významným osobnostem spojeným s městem. Dílo Jiřího Trnky přiblíží výstava inspirovaná slavnou Zahradou. Západočeská galerie představí díla slavných umělců mnichovské secese a průkopníky avantgardy ze skupiny Der Blaue Reiter a z Nového Zélandu poprvé do Evropy přiveze sbírku maorských portrétů plzeňského rodáka Bohumíra Lindauera.

Západočeské muzeum připomene odkaz proslulého designéra Ladislava Sutnara, zpřístupněny budou unikátní bytové interiéry architekta Adolfa Loose. Naplánovaný je i hudební program, jména jeho protagonistů budou pořadatelé zveřejňovat v příštím roce.

Suchánek připomíná, že program se připravuje tak, aby jeho odkaz vydržel i do budoucna. Obyvatelé tak například dostanou zpět k užívání zmíněný Světovar, který se stane prostorem pro živé umění, umělecké rezidence a místní komunitu. Staví se nová budova pro Divadlo J. K. Tyla a rekonstruují se veřejné prostory, například sportoviště a promenády ve Štruncových sadech.